Kraj odstartuje nový systém on-line objednávek na koronavirové testy

18.09.2020 14:24

Zlepšení systému objednávek na koronavirové testy čeká již brzy pacienty, kteří je budou potřebovat. Vyplynulo to ze zasedání hejtmana Martina Půty a náměstka pro resort zdravotnictví MUDr. Přemysla Sobotky s řediteli všech čtyř krajských páteřních nemocnic, Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, Krajské hygienické stanice a dalších zúčastněných včetně zástupce Státního zdravotního ústavu v Liberci.

Liberecký kraj spustí jednotný on-line portál pro objednávání odběrů v neděli 20. září od 10 hodin. Bude totožný s tím, jenž se v současnosti používá v Krajské nemocnici v Liberci a Nemocnici s poliklinikou České Lípě. Přístup na něj bude ze záhlaví webu Libereckého kraje na adrese www.kraj-lbc.cz. Dnes prošel systém testem, který prověřil a potvrdil jeho funkčnost.

„Lidé se budou moci objednat na konkrétní čas a místo. Podle vytíženosti odběrových stanic si mohou zvolit, kam se vypraví, což by mělo v případě extrémního nárůstu odběrů zabránit přetížení jednotlivých míst. Žádám proto občany, aby rezervační systém využívali,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Výrazně se zjednoduší objednávání všech pacientů na území celého Libereckého kraje,“ potvrdil náměstek pro resort zdravotnictví MUDr. Přemysl Sobotka. „Fungovat začne v neděli 20. září v 10 hodin a informace o něm obdrží všichni praktičtí i dětští lékaři.“

Odběrová místa fungují ve všech čtyřech páteřních nemocnicích v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě a Jilemnici. Po diskusi na úterním jednání došlo k navýšení počtu odběrů na jednotlivých místech. V Liberci jsou tak schopni odebrat přes 400 vzorků denně, v Jablonci je to 120, v České Lípě 75 a v Jilemnici 40.

„Dopisem požádám ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha o zavedení dalšího odběrového místa v Libereckém kraji a také o navýšení testovacích kapacit,“ dodal hejtman Martin Půta.

K dispozici jsou také dvě sanity Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, které zajistí 220 odběrů denně. „Velmi mě potěšilo, že všechny nemocnice jsou v těsné spolupráci a aktivně se přizpůsobují potřebě zvýšeného počtu odběrů,“ dodal náměstek Sobotka. Navýšená kapacita je v současné době dostačující, včetně víkendových odběrů v Krajské nemocnici Liberec.

Provozní doba odběrových míst je v jablonecké, českolipské a jilemnické nemocnici od pondělí do pátku od 8 do 12 hodin. Liberec odebírá vzorky od pondělí do soboty mezi 8. a 13. hodinou a nově v sobotu a neděli od 9 do 11 hodin. Ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí se navíc pokusí od pondělka zahájit chod nového odběrového místa Státní zdravotní ústav. Tam by se mělo odebírat v pracovních dnech od 8 do 10 hodin.

„V případě, že bude zájem o odběry vyšší, provozní doby se prodlouží a naroste také počet odběrů. Podle potřeby může vypomoci i Armáda České republiky,“ uzavřel náměstek Sobotka.