Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

20.03.2024 11:52

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021–2027. Rozhodli o tom na svém včerejším jednání krajští radní.

„Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. „Obě veřejné zakázky jsme před časem vypsali na dodávku a montáž střešního fotovoltaického systému včetně připojení elektrárny do rozváděče a napojení do distribuční sítě za splnění podmínek ČEZ distribuce, dále řízení a měření dat pro monitoring a vzdálený dohled. Součástí plnění je také pravidelná údržba po dobu 3 let od předání a převzetí díla, a to vždy třikrát ročně.“

V případě zakázky pro budovu D obdržel kraj vloni dvě nabídky. Hodnotící komise vybrala společnost Wattcontrol s.r.o. s nabídkovou cenou 3.571.858,19 korun včetně DPH. Zhotovitelem pro fotovoltaiku na budově gymnázia je také společnost Wattcontrol s.r.o. za nabídkovou cenu 1.293.036,91 korun včetně DPH.

Další projekty fotovoltaických elektráren v rámci novostaveb:

• Centrum odborného vzdělávání Libereckého kraje zdravotnicko-sociální – SZŠ Turnov (výkon 6,75 kWp)
  • ZZS LK Výjezdová základna Hrádek nad Nisou (výkon 9,90 kWp)
  • ZZS LK Výjezdová základna a Krajské záložní operační středisko Jablonec nad Nisou (výkon 9,90 kWp)
  • Transformace zařízení Služby sociální péče TEREZA, p. o., lokalita Na Vinici, Semily (výkon 10,00 kWp)
  • Transformace zařízení Služby sociální péče TEREZA, p. o., lokalita Benešov u Semil I, č. p. 143 (výkon 18,00 kWp)
  • APOSS Liberec, p. o. – výstavba domácností pro osoby se zdravotním postižením, lokalita Vratislavice nad Nisou I. (výkon 12,60 kWp)

Liberecký kraj má také v plánu vybudovat fotovoltaickou elektrárnu na ploše bývalého vojenského letiště v Ralsku–Hradčanech. „I tam by měla vzniknout zásobárna čisté energie z obnovitelného zdroje, která by produkovala zhruba dvojnásobek toho, co potřebuje na provoz nejen kraj, ale také jeho příspěvkové organizace. Dokončujeme předběžné tržní konzultace. V příštích dvou týdnech bude Libereckému kraji odborným poradcem MT Legal s.r.o. navrhnut a sepsán další postup, kterým směrem by se měl Liberecký kraj vydat a jak by měl zbudování FVE na Letišti Hradčany v Ralsku uchopit. S tímto výstupem budou následně seznámeny orgány kraje včetně pracovní skupiny a komise revitalizace Ralska,“ doplnil náměstek Zbyněk Miklík.

„K možnosti vybudovat fotovoltaickou elektrárnu v Ralsku nyní čekáme na výsledek předběžných tržních konzultací. Poté plánujeme uspořádat veřejné projednání, kde se s projektem mohou seznámit i občané a k návrhu se vyjádřit,“ dodal hejtman Půta.

Kraj také soutěží formou Design&Build další dvě zakázky, u nichž 25. března 2024 končí lhůta pro podání nabídek. Jedná se o fotovoltaický systém o výkonu 150 kWp na Střední odborné škole v Liberci (Jablonecká 999), u něhož nabídková cena nesmí překročit 6.750.000 korun bez DPH, a o fotovoltaiky o výkonu 99 kWp na Střední průmyslové škole technické v Jablonci nad Nisou (Belgická 4852), kde nabídková cena nesmí přesáhnout 4.445.000 korun bez DPH.