Kraj pořídí záchrance nové sanity. Do tří let tak obnoví většinu vozového parku

02.02.2018 14:54

Výjezdové skupiny Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje dostanou v následujících třech letech nové sanity. Flotilu krajské příspěvkové organizace postupně obnoví 22 vozidel značky Mercedes-Benz Sprinter za 92 mil. Kč. Sanity mají splňovat i požadavky zaměstnanců záchranné služby, se kterými bylo znění zadávací dokumentace projednáno.

Nová vozidla dodá firma FOSAN s.r.o., se kterou byla minulý týden na základě zadávacího řízení podepsána rámcová dohoda. Prvních deset vozidel dostane záchranka nejpozději do konce letošního září, v následujících dvou letech je dodá vždy po 6 sanitních vozech.

„Vozový park zdravotnické záchranné služby je potřeba rozšiřovat a obměňovat. Vozidla jsou denně v terénu a při každém výjezdu musí být stoprocentně spolehlivá,“ říká Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví. „Po zkušenostech z předchozího provozu vozidel jsme do tohoto znění specifikace zapojili i zaměstnance. Oni nejlépe vědí, podle svých praktických zkušeností, jakými prvky by měly sanity disponovat,“ pokračuje náměstek. Podle něj požadavky doznaly některých úprav. Ty nejzásadnější jsou ve vzduchovém odpružení zadní nápravy a upravené je i skládací pojízdné křeslo pro převoz sedícího pacienta.

Celkem deset sanit z celkového počtu bude také vybaveno samonakládacími nosítky pro těžké pacienty do 300 kg.

Po první dodávce 10 kusů sanitních vozidel v letošním roce bude zdravotnická záchranná služba disponovat flotilou 30 vozidel Mercedes-Benz. Tento počet pokryje jak potřebu vozidel pro vybavení výjezdových skupin, tak s ohledem na parkovací možnosti i momentální potřeby záloh.  Z vozidel Volkswagen využívaných v současné době jako záložní, budou ponechána v provozu 2-3 vozidla určená pro sekundární transporty.

„Jednorázový nákup příliš neřeší postupnou obměnu vozového parku, proto je pořízení sanit rozvrženo do několika let. Jsem rád, že se obnova bude částečně financovat z odpisů majetku záchranky tak, aby organizace nebyla tolik závislá na dotacích,“ dodává hejtman Martin Půta.