Detail aktuality

Kraj postaví další sluneční elektrárnu. Vyroste na střeše turnovského muzea

19.06.2024 10:07

Na střeše Muzea Českého ráje ve Skálově ulici v Turnově vyroste nová fotovoltaická elektrárna. Shodla se na tom Rada Libereckého kraje. Potvrzuje se tím dlouhodobý záměr, kterým je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací.

Projekt zamíří do výzvy Modernizačního fondu, programu 2. Nové obnovitelné zdroje v energetice (RES+). „Výkon elektrárny, která vznikne na střeše budovy, v níž je expozice věnovaná horolezectví, bude činit 11,041 kilowatt-peak (kWp). Elektrickou energii, vyrobenou ze slunečního záření, využije muzeum pro svůj provoz. Přebytky pak zamíří do běžné distribuční soustavy,“ řekl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Celkové výdaje projektu se odhadují na 620 tisíc korun. Předpokládaná míra spolufinancování ze strany Libereckého kraje činí 70 % ze způsobilých výdajů, to je 233.800 korun a nezpůsobilé výdaje ve výši 286.000 korun. Způsobilé výdaje budou vypočteny na základě instalovaného výkonu elektrárny a nákladů bezprostředně souvisejících s její výstavbou,” upřesnil Ulvr. S výstavbou elektrárny by se mělo začít letos a hotovo má být v příštím roce.“

Sluneční elektrárny již kraj instaloval na střechu budovy D ve svém sídle, osadil je též na budovy Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a Střediska ekologické výchovy v Hejnicích. Do budoucna by se měly objevit na výjezdových základnách Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje v Hrádku na Nisou a Jablonci nad Nisou, v zařízeních sociální péče TEREZA v Benešově u Semil a Semilech a APOSS ve Vratislavicích nad Nisou a Centru odborného vzdělávání Libereckého kraje na Střední zdravotnické škole v Turnově.

„Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Přímá přeměna slunečního záření na elektřinu šetří nemalé finanční prostředky i životní prostředí. Budovy, na kterých fotovoltaiky vzniknou, se tak stanou soběstačnými,“ dodal hejtman Martin Půta. 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login