Kraj představil generálním sekretářům Rady pro fondy Společného strategického rámce své priority

17.01.2014 15:27

Významná akce pro budoucí financování projektů realizovaných na území Libereckého kraje - Setkání s generálními sekretáři Rady pro fondy EU, se konala tento týden v sídle Libereckého kraje, U Jezu, v Liberci.

Vládou ČR byla ustanovena Rada pro fondy Společného strategického rámce (SSR). Jejím hlavním úkolem je v příštím programovacím období (2014 – 2020) zajišťovat koordinaci podpory z evropských fondů se strategickými dokumenty vlády i EU. Statut schválila vláda a předsedá
jí premiér. Součástí Statutu Rady pro fondy SSR je rovněž nominace generálních sekretářů (GS)
a generálního zmocněnce pro inovativní finanční nástroje.
Těmito generálními sekretáři jsou:
David Sventek - vedoucí GS, GS pro integrovaný rozvoj území;
Miroslava Kopicová – GS pro konkurenceschopné podniky, výzkum, inovace, efektivní veřejnou správu, zaměstnanost a vzdělávání;
Jan Vitula – GS pro trh práce a vzdělávání a boj s chudobou;
Petr Moos - GS pro páteřní infrastrukturu;
Martin Hanzlík – GZ pro inovativní finanční nástroje;
Hlavní úkoly generálních sekretářů a generálního zmocněnce:
- navrhují strategické vize pro programové období 2014 – 2020
- navrhují hlavní strategické směry a odborně koordinují práce na daných tématech
- komunikují strategické cíle a záměry pro programové období 2014 – 2020 a nalézají konsenzus

„Smyslem této akce bylo představit všem generálním sekretářům klíčové projekty a priority jednotlivých významných subjektů působících v Libereckém kraji, které chceme v novém programovém období financovat z prostředků Evropské unie,“ uvedl hejtman LK Martin Půta.

Program, který byl rozdělen do dvou bloků, zahájil vedoucí odboru regionálního rozvoje a evropských projektů Michael Otta.  Úvodní slova pronesli hejtman LK Martin Půta, Olga Letáčková, vrchní ředitelka sekce Národního orgánu pro koordinaci a David Sventek, generální sekretář.
Poté byly postupně prezentovány priority Libereckého kraje. Jednalo se o významné či systémové projekty v dopravě, ve školství, zdravotnictví, ochraně kulturního dědictví, sociálních věcech a regionálním rozvoji.
Mezi prezentujícími byl i primátor Statutárního města Jablonec nad Nisou Petr Beitl, který představil priority Liberecko-jablonecké aglomerace v rámci IPRÚ. Rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs seznámil všechny přítomné s využitím výzkumných center. Richard Lukáš lékařský ředitel, Krajské nemocnice Liberec, hovořil o výstavbě nové nemocnice v Liberci. Jiří Lauerman, člen Sdružení pro rozvoj Libereckého kraje, prezentoval priority Sdružení pro rozvoj Libereckého kraje – Pakt zaměstnanosti a za Místní akční skupiny (MAS) vystoupila Jitka Doubnerová. Ta účastníkům setkání představila činnost za uplynulých deset let, kdy MAS na území LK dohromady zadministrovaly projekty za 229 milionů Kč.

Druhý, diskusní, blok byl rozdělen do 3 odborných sekcí.
• Odborná sekce- integrovaný rozvoj území, David Sventek, GS a přizvaní hosté k jednání na dané téma
• Odborná sekce – konkurenceschopné podniky, výzkum, inovace, efektivní veřejná správa, zaměstnanost a vzdělávání, trh práce a vzdělávání a boj s chudobou Jan Vitula, GS, Jiří Braňka, tajemník a přizvaní hosté k jednání na dané téma
• Odborná sekce – páteřní infrastruktura, Petr Moos, GS a přizvaní hosté k jednání na dané téma