Kraj vybral pro železniční trasu z Liberce do Staré Paky nejlepší nabídku

08.02.2019 15:17

Rada Libereckého kraje na svém jednání 5. února 2019 rozhodla o záměru uzavřít smlouvu na zajištění železniční dopravy na trase Liberec – Turnov – Semily – Stará Paka přímým zadáním společnosti ARRIVA vlaky s. r. o. Kraj může uzavřít smlouvu přímým zadáním bez povinnosti nabídkového či výběrového řízení. Umožňuje mu to zákon č. 194/2010 Sb., o veřejných službách v přepravě cestujících a o změně dalších zákonů. Indikativní nabídka Českých drah nebyla podle jednomyslného rozhodnutí krajských radních nejvýhodnější a v souladu se zadávacími podmínkami.

„Liberecký kraj usiluje o zlepšování kvality v železniční dopravě dlouhodobě. Obdržené indikativní nabídky na zajištění vlakové dopravy mezi Libercem a Starou Pakou jsme projednali na schůzi rady kraje. Prioritou je pro nás komfort cestujících, a proto naším hlavním požadavkem bylo nasazení moderních nízkopodlažních vozidel na celý požadovaný soubor tratí. Společnost Arriva vlaky s. r. o. tento požadavek splňuje. Nabídla vozy 642 Siemens Desiro na celou trasu Liberec – Turnov – Semily – Stará Paka hned od prvního dne kontraktu s dobou plnění od 15. prosince 2019 do konce platnosti jízdních řádů 2028/2029. Názory Českých drah a Libereckého kraje se liší, ale kraj v poptávce zaslané všem dopravcům jasně sdělil, že preferuje nasazení užitých vozidel moderní nízkopodlažní konstrukce. Vždy chceme co nejlepší cenu dopravního výkonu při co nejvyšší kvalitě vozového parku,“ uvedl hejtman Martin Půta.

České dráhy nabídly na železnobrodskou železnici vozidlo Regionova. Vlaky této řady vznikly rekonstrukcí vozidel vyrobených na přelomu 70. až 80. let minulého století. Regionovy mají jednonápravový podvozek, výrazně nižší počet míst k sezení a menší část vozu je nízkopodlažní. Vzhledem k relativně vysoké hmotnosti soupravy s jedinou hnanou nápravou mívají tato vozidla při zhoršených podmínkách problémy s adhezí. Koordinátor veřejné dopravy v kraji obdržel již několik stížností cestujících na smekání těchto vozů na tratích v kraji. Příkladem lze uvést zablokovaou trať z České Lípy do Liberce. Právě z tohoto důvodu byla například na podzim roku 2018 opakovaně příčinou mnoha desítek minut zpoždění vlaků v ranní špičce. Vozidla jsou typická pomalými rozjezdy a na trati nedokáží plně využít rychlostní profil trati až do 100 km/h s horními rychlostníky, např. pro krácení zpoždění. Maximální rychlost Regionovy je 80 km/h a jízda podle horních rychlostníků není vozidlu povolena, což prakticky dále snižuje rychlost až o 10 %. I proto Liberecký kraj vybral moderní 642 Siemens Desiro.

„Členové rady kraje upřednostňují vyšší komfort pro cestující i přesto, že cena u vozidla nabízeného dopravcem České dráhy byla na části úseku nižší. Chceme mít kvalitní vozový park jednotně na celém provozním souboru. Naší snahou je přilákat do veřejné železniční dopravy co nejvíce cestujících,“ uzavřel Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.