Detail aktuality
Kraj vyvěsil romskou vlajku
V pondělí 8. dubna se slaví Mezinárodní den Romů. Již dnes ráno proto Liberecký kraj vyvěsil na terase třetího patra budovy krajského úřadu romskou vlajku. Dává tím najevo podporu zvyků, tradic a kulturního života národnostních menšin. Událost má celosvětový význam.
„Netolerance k jakékoliv národnostní menšině nepomůže uvolnit napětí ve společnosti. Dlouhodobě spolupracujeme s Asociací romských představitelů, která nám v pochopení problémů, které způsobují vzájemnou netoleranci, výrazně pomáhá,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Mezinárodní den Romů se slaví od roku 1990, a to vždy 8. dubna. Původ tradice pochází z Londýna, kde se v roce 1971 konal první ročník Světové romské konference, na kterou navázal vznik Mezinárodní romské unie, romské vlajky a hymny.
Mezinárodní den Romů slaví především zvyky a tradice této národnostní menšiny. Oslavy se snaží propojit hudbu, tanec a řemesla se symboly tolerance, úcty a podpory. Posláním tohoto svátku je též odmítnout jakékoliv nenávistné projevy vůči menšinám a zdůraznit důležitou roli, kterou Romové zaujímají v české kultuře i mezinárodních souvislostech.
Před vyvěšením romské vlajky se v zasedací místnosti hejtmana Libereckého kraje ještě uskutečnilo krátké setkání se zástupci romské komunity, a to jmenovitě s:
- David Gorol – romský podnikatel
- Žaneta Gáborová – zástupkyně romské komunity za Liberec, romská osobnost Melodia 2023
- BA Filip Balog – romský podnikatel z Liberecka
- Jaroslav Sivák – zástupce romské komunity za Jablonecko; Akademie romského talentu, z. s.
- Eva Gáborová – zástupkyně romské komunity za Tanvaldsko
- Patrik Kotlár – za spolek Romany Art Workshop
- Miroslava Tokárová – zástupkyně romské komunity za Chrastavu a Novou Ves
- Miroslav Gyngo – romský podnikatel za Frýdlantsko
- Radek Šandor, zástupce komise Rady kraje pro národnostní menšiny, cizince a sociální začleňování
- Jan Kanaloš, pověřen komunikací s veřejností a dalšími subjekty Comunités, z. s.
- a další