Detail aktuality

Kraj zaplatí další mimořádnou splátku úvěru

08.08.2018 11:41

Celkem 100 milionů korun letos Liberecký kraj umoří z úvěru na komplexní revitalizaci mostů na silnicích II. a III. třídy na svém území. 50 milionů korun bude tvořit standardní pravidelná splátka a dalších 50 milionů korun kraj splatí mimořádně. Výši splátky odsouhlasila na svém zasedání 7. srpna 2018 Rada Libereckého kraje. Na konci srpna o ní bude ještě rozhodovat krajské zastupitelstvo.

„Považuji za rozumné v době růstu veřejných rozpočtů splácet dluhy kraje vzniklé v době, ve které se české ekonomice tolik nedařilo. Dřívější splacení dluhů umožní přípravu nových investic například do ústavů sociální péče, domovů důchodců a dalšího majetku kraje. Navrhovaná mimořádná splátka také nebude mít žádný vliv na investice kraje v roce 2019, které plánujeme ve stejné výši jako v letošním roce,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Kraj je rozpočtově odpovědný, dlouhodobě se mu daří rozumně investovat a zároveň šetřit prostředky, a proto si může letos mimořádnou splátku dovolit. Čím dříve kraj tento úvěr splatí, tím dříve se může pustit do dalších finančně náročných projektů,“ vysvětlila statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová a dodala: „Na konci roku 2018 by z úvěru v celkové výši 479 milionů korun, který si kraj vzal na revitalizaci mostů na silnicích v roce 2010, mělo zbýt ke splacení už jen 129,6 milionu korun.“

Kraj uhradí mimořádnou splátku poslední zářijový den. Díky tomu by měl ušetřit 3 až 3,5 milionu za úhrady úroků. Zároveň se zkrátí doba splácení úvěru. To vše bez jakýchkoli sankcí či poplatků za mimořádné splacení. Kraj uzavřel smlouvu s bankou už v roce 2010. K samotnému čerpání peněz došlo v letech 2011 až 2013. Od roku 2014 platí každoročně 50 milionů korun jako pravidelnou splátku. Snaží se ale úvěr splácet rychleji právě prostřednictvím splátek mimořádných. Poprvé se tak stalo v roce 2016, kdy kraj uhradil nad rámec řádné splátky dalších 50 milionů korun.

Mimořádné splátce nahrál výrazný přebytek, se kterým skončilo hospodaření kraje v loňském roce. Díky tomuto příznivému trendu mohl kraj dodatečně podpořit některé projekty a aktivity za téměř 590 milionů korun, z nichž více než 430 milionů šlo do investic. „Ponechali jsme si ale také rezervu právě pro případ mimořádné splátky. Zároveň se nám podařilo ušetřit nějaké prostředky už i z letošního rozpočtu, například díky prodeji nepotřebného majetku. Celkově tedy můžeme na mimořádnou splátku použít zmíněných 50 milionů korun,“ upřesnila Volfová.

Celková úvěrová zadluženost kraje by i díky mimořádné splátce měla na konci roku 2018 klesnout na 504,5 milionu korun, což je o bezmála 147 milionů korun méně než na konci loňského roku.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login