Liberecká záchranná služba má nové vozidlo

30.11.2021 10:46

Úsilí všech zaměstnanců Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje o získání akreditačního osvědčení v oblasti kvality a bezpečí poskytované péče bylo korunováno úspěchem. Členové Spojené akreditační komise v uplynulých dnech navštívili pracoviště výjezdových základen ZZS LK, kde prověřovali kvalitu a bezpečí poskytované péče či soulad s legislativními a odbornými normami.

A byli spokojeni. Ředitel SAK Ivan Staněk tak dnes řediteli ZZS LK Luďku Kramářovi předal osvědčení o získání akreditace. „Jsem opravdu rád. V minulých měsících jsme se na akreditaci všichni poctivě připravovali, nastavili jsme řadu nových procesů a pravidel. V tuto chvíli můžeme říct, že jsme v České republice jediná záchranka s platným akreditačním osvědčením. To dokládá mimo jiné zejména kvalitu našich služeb a také to, že máme správně nastavená veškerá vnitřní pravidla jako je například oznamování nežádoucích událostí, nakládání s nebezpečným odpadem, a podobně,“ vysvětlil ředitel Kramář. Zároveň poděkoval všem zaměstnancům záchranky za opravdu odpovědný přístup nejen k akreditaci, ale zejména za to, že svou práci dělají tak, že k ní akreditační komise neměla výhrady. „Starost o bezpečí a kvalitu námi poskytované péče je nikdy nekončící proces. Ale určitě stojí za to,“ dodal.

ZZS LK dnes také „představila“ další vůz RV Škoda Kodiaq, který v těchto dnech přibyl do její flotily. Za pacienty v něm bude jezdit lékařská posádka z liberecké základny. Je vybaven stejně jako ostatní vozy RV, to znamená, že nebude sloužit pro přepravu pacientů a v nástavbě tedy není lůžková úprava, jsou v něm ale veškeré přístroje, které může lékař v terénu potřebovat. „Podařilo se nám tak konečně obnovit a sjednotit všechna výjezdová vozidla včetně záložních. Naše lékaře a záchranáře už neuvidíte na silnicích v jiných vozech než Škoda Kodiaq a Mercedes Benz,“ uvedl Kramář.

„Obnovu vozového parku Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje jsme započali před třemi lety. Díky tomu mohou naši záchranáři vyjíždět na pomoc lidem v moderních sanitách. Jejich práce je nesmírně náročná, a o to víc se to projevuje v době koronavirové pandemie. Enormního nasazení zdravotníků si nesmírně vážím a velice jim děkuji,“ uvedl hejtman Martin Půta.

A doplnil ho radní pro resort zdravotnictví Vladimír Richter: „Investice do modernizace Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje jsou naší prioritou. Díky tomu můžeme snižovat dojezdové časy záchranářských vozidel a zkvalitňovat zásahy zdravotníků. Kvalitní zdravotní péče se tak dostane ke každému z více než 450 tisíc lidí žijících v Libereckém kraji.“

Záchranáři dnes také předali další svou samolepu „Pomohl jsem zachránit lidský život“, kterou oceňují ty, kdo se zvlášť duchapřítomně a správně zachovali při pomoci jiným v nouzi. Dostal ji od nich Jiří Žďárský, který dne 18.9. 2021 zcela příkladně zavolal přes aplikaci Záchranka zdravotnickou pomoc muži, který náhle zkolaboval na nohejbalovém hřišti. Zároveň s pomocí operátorky na telefonu vedl resuscitaci.

TZ: ZZS LK