Detail aktuality
Liberecké letiště se rozrostlo o nový heliport pro záchranáře
Letecké posádky Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje už budou moci v Liberci na své domovské základně bez obav přistávat i po soumraku. Nový heliport, který dnes slavnostně uvedl do provozu ředitel ZZS LK Luděk Kramář spolu s hejtmanem Martinem Půtou, jeho statutární náměstkyní pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitkou Volfovou a náměstkem pro oblast zdravotnictví Přemyslem Sobotkou, je již osvětlený.
Právě osvětlení heliportu bylo podmínkou Úřadu pro civilní letectví, bez jejíhož splnění hrozilo omezení rozsahu denního letového provozu. A právě v Liberci byla poslední základna HEMS, která ji zatím nesplňovala. „Pokud bychom nový heliport nepostavili, reálně hrozilo omezení jeho provozu, vrtulník by se musel vracet vždy před soumrakem,“ vysvětlil Luděk Kramář. Doplnil, že letecká základna ZZS LK neprovozuje noční lety, ale pouze denní (tj. od svítání do soumraku - tento čas je v průběhu roku proměnlivý), nicméně pilot a posádka vrtulníku mnohdy nemohou odhadnout přesnou dobu návratu na základnu a neosvětlený heliport jim ho tedy komplikoval.
„Zajištění dostupnosti zdravotní péče je velice důležité. Bez letecké záchranné služby by to nešlo. Jsem rád, že naše záchranka disponuje skvělými posádkami, které se pravidelně cvičí a připravují tak, aby mohly pomáhat lidem i ve velmi těžkých a nepřístupných podmínkách,“ řekl hejtman Martin Půta. Ocenil i spolupráci s Horskou službou, jejíž zástupci záchranářům velmi často pomáhají.
Práce na novém heliportu začaly v únoru letošního roku, jeho stavba skončila v srpnu. „Celková cena heliportu je 6,7 milionu korun a Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje jej zaplatila z účelové dotace, kterou poskytl Liberecký kraj. Stavební část si vyžádala náklady 3 miliony korun, 3,4 milionu korun stály použité technologie a 300 tisíc záchranka zaplatila za projektovou dokumentaci,“ vysvětlila Jitka Volfová, statutární náměstkyně hejtmana pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky. Dobudovat je třeba ještě hasicí systém, který bude stát necelé tři miliony korun. Nový heliport vyrostl na pozemku, jenž původně patřil městu Liberec, díky rychlému a vstřícnému jednání zainteresovaných institucí se jej však velmi rychle podařilo vyměnit za jiný, který patřil Libereckému kraji. „Městu i kraji bych za tuto vstřícnost velmi rád poděkoval. Stejně jako Aeroklubu Liberec za dohodu o provozu na letišti,“ řekl Kramář.
„Osvětlený heliport umožní přistávání i za soumraku nebo v noci a tím se výrazně prodlouží pracovní směna helikoptéry. Pacienti potřebují péči bez ohledu na to, jaká denní nebo noční doba právě je,“ prohlásil MUDr. Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví.
Zvláštní vzpomínku při uvedení heliportu do provozu věnovali bývalému kolegovi, pilotu Michalu Benešovi, který loni tragicky zahynul. Právě on se podílel na prvních jednáních o novém heliportu a měl být jeho odborným garantem.
U příležitosti otevření nového heliportu záchranáři představili také nový vůz Škoda Octavia, který v rámci projektu ŠKODA AUTO POMÁHÁ v létě ZZS LK převzala od společnosti Škoda Auto, a.s. Vůz, který ZZS LK získala i díky tomu, že má certifikaci ISO 9001, je určen pro potřeby pracovníků Systému psychosociální intervenční služby (SPIS), kteří poskytují podporu zejména příbuzným, známým a svědkům nečekaných a náhlých událostí, při nichž dochází k náhlému poškození zdraví v důsledku nehody, náhlého onemocnění či úmrtí.