Detail aktuality
Liberecký kraj podniká kroky proti rozšíření dolu Turów. Podává žalobu, stěžuje si u Evropské komise a sbírá podpisy pod petici
Plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów, které porušuje směrnice Evropské unie i mezinárodní právo a v jehož důsledku může přijít o pitnou vodu až 30.000 obyvatel na Frýdlantsku a Hrádecku, se Liberecký kraj brání všemi dostupnými prostředky. Nově se stížností obrátil na Evropskou komisi, přihlásil se jako účastník do povolovacích procesů v Polsku a podal žalobu proti změně územního plánu, která další těžbu umožňuje. Zároveň stále pokračuje sběr podpisů pod petici Evropskému parlamentu.
Polská strana v současnosti neposkytuje žádnou součinnost a nezákonný stav stále trvá. Navíc nově doplněn o nový proces povolení těžby o 6 let, který se snaží obejít nesouhlas České republiky i veřejnosti s rozšířením dolu. Vzhledem k nezákonnosti takového postupu i dalším porušením unijního práva se proto Liberecký kraj nyní obrátil se stížnosti k Evropské komisi a doufá, že ta aktivně podpoří snahy České republiky ochránit zdroje pitné vody na české straně hranice. Na Evropskou komisi se obrátilo i Ministerstvo životního prostředí, které v těchto dnech jelo do Bruselu osobně prezentovat nezákonný postup Polska v kauze Turów.
Podle právní analýzy Frank Bold je záměr rozšíření dolu v přímém rozporu zejména s evropskou směrnicí o vodách. „Záměr má vyjednané výjimky pro nedosažení dobrého stavu vod jen do roku 2021. Navíc od roku 2027 již nebude obecně možné tyto výjimky dále udělovat. I přesto však PGE požaduje prodloužení těžby až do roku 2044, což je v přímém rozporu se smyslem i účelem té směrnice a takový záměr by tak rozhodně neměl být polským úřadem schválen,“ říká Jiří Vozák z Frank Bold Advokáti, právnické společnosti, již si najal Liberecký kraj. Další závažná pochybení se pak týkají také změny územního plánu (směrnice SEA), posuzování vlivu záměru na životní prostředí a směrnice o odpovědnosti za životní prostředí.
Liberecký kraj pro obranu využívá také přímo polská řízení. Podal žalobu proti nezákonné změně územního plánu města Bogatynie u polského soudu a přihlásil se také jako účastník polského řízení o posouzení vlivu prodloužení těžby na životní prostředí (EIA). Kraj očekává, že bude mezi účastníky přijat, protože již dříve byla do procesu akceptována i česká pobočka organizace Greenpeace.
Už od prosince Liberecký kraj společně s dalšími deseti obcemi a Greenpeace ČR sbírá podpisy pod petici směřovanou Petičnímu výboru Evropského parlamentu. Signatáři žádají, aby Petiční výbor EP podnikl vyšetřovací misi do postižené oblasti, vydal k situaci své doporučení a předložil věc na plenárním zasedání Evropského parlamentu. Zároveň žádají, aby s ohledem na mnohá porušení unijního práva věc předložil i Evropské komisi k prošetření.
„Věřím, že se nám do konce ledna podaří sesbírat minimálně pět tisíc podpisů. Potřebujeme přesvědčit Petiční výbor Evropského parlamentu, aby se naším podáním zabýval. Zatím jsme zhruba v půlce, proto znovu vyzýváme občany, aby přidali svůj podpis k boji za záchranu pitné vody v regionu,“ říká hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Petiční archy lze podepsat ve vestibulu budovy Krajského úřadu Libereckého kraje, na obecních a městských úřadech v Bílém Kostele, Černousích, Dětřichově, Frýdlantu, Heřmanicích, Hrádku nad Nisou, Chotyni, Chrastavě, Kunraticích a Višňové. Ale také u Greenpeace. Elektronicky je možné přidat svůj podpis k petici na stránkách www.stopturow.cz