Detail aktuality

Liberecký kraj se připojí k novému systému zveřejňování smluv

08.06.2016 11:00

S platností od 1. července 2016 začne platit nový zákon o registru smluv, který ukládá státu, krajům, obcím s rozšířenou působností a jejich příspěvkovým organizacím, dále obecně prospěšným společnostem jimi založenými a právnickým osobám, v nichž mají majetkovou účast, zveřejňovat všechny smlouvy a objednávky s hodnotou nad 50 tisíc Kč. Liberecký kraj však už zveřejňuje smlouvy a objednávky od počátku roku 2013 dobrovolně na Portálu veřejné správy, který zřídilo a dosud provozuje Ministerstvo vnitra ČR. V této praxi bude i nadále pokračovat a veřejnost tak bude mít stále možnost všechny dokumenty prohlížet.

Postup zveřejňování bude prakticky stejný jako ten, který dosud kraj používá, neboť se osvědčil a zveřejňování smluv je prováděno spolehlivě. Nový registr smluv v červnu Ministerstvo vnitra ČR spustilo v testovacím režimu, od července poběží naostro.

„I když jsme navrhovali zveřejňování smluv s hodnotou již od 30 tisíc Kč, sněmovna odhlasovala limit 50 tisíc Kč. Nám nezbývá, než se systému přizpůsobit, i když jsme až dosud zveřejňovali smlouvy již od 30 tisíc Kč,“ říká Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. 

V průběhu června připravuje Ministerstvo vnitra ČR spuštění testovacího prostředí registru smluv. Liberecký kraj je připraven zveřejňovat všechny smlouvy už v tomto „zkušebním registru“ okamžitě po jeho spuštění a za stejných podmínek, které stanoví zákon č. 340/2015 Sb. po 1. 7. 2016.

„Transparentnost je naším cílem již od počátku volebního období. Zveřejňování smluv, objednávek či faktur je samozřejmostí, hospodaření kraje mohou lidé také sledovat prostřednictvím rozklikávacího rozpočtu, transparentního účtu, zveřejňovány jsou všechny podklady z jednání zastupitelstva i rady,“ dodává Martin Půta.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login