Detail aktuality

Liberecký kraj se zapojí do financování projektové a inženýrské přípravy, která má vyřešit dopady plánovaného rozšiřování těžby v dole Turów

10.10.2018 14:29

Dopady plánovaného rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów řeší Liberecký kraj dlouhodobě. Rada Libereckého kraje na svém včerejším zasedání rozhodla, že se kraj bude finančně podílet na projektové a inženýrské přípravě navržených opatření. Ty by měly vyřešit negativní vliv plánovaného rozšíření těžby dolu Turów na českém území.

„Situaci ohledně rozšiřování těžby v dole Turów řešíme již několik let. Během březnového výjezdního zasedání vlády zazněl příslib, že ministerstvo zemědělství finančně podpoří projektovou dokumentaci a inženýrskou přípravu na zajištění nových zdrojů vody, pokud by rozšiřování těžby v polském dolu Turów dále ovlivňovalo stav podzemních a povrchových vod v oblasti Frýdlantska a Chrastavy,“ uvedl hejtman Martin Půta.   

Ministerstvo zemědělství České republiky je připraveno uvedená opatření podpořit v letech 2018– 2021. Vyčlenilo na daný účel částku ve výši 60 milionů korun. Maximální možná podpora ze státního rozpočtu je poskytována ve výši 70 % ze způsobilých výdajů. Z podmínek ministerstva vyplývá, že celková výše nevratné podpory poskytnutá ze všech zdrojů zúčastněných na spolufinancování nepřekročí 80 % ze způsobilých výdajů (státní rozpočet, kraj apod.). Z ministerstva zemědělství bude příjemcům poskytnuta podpora po předložení pravomocného územního rozhodnutí či pravomocného stavebního povolení.

„Mrzí mě, že se původně mluvilo o stoprocentní dotaci ze strany ministerstva, nikoliv o financování v poměru 70 % ministerstvo a 30 % spolufinancování. Nyní tedy musíme řešit, jakým způsobem se bude podílet na financování projektové a inženýrské přípravy Liberecký kraj,“ dodal Půta.

Liberecký kraj na spolufinancování vyčlení jednu třetinu vlastního podílu žadatele, a to maximálně do výše 10 % ze způsobilých výdajů projektu. Maximální celková částka, kterou kraj ze svého rozpočtu může vyčlenit za těchto podmínek je 8,6 milionu korun.

„Liberecký kraj již podpořil v roce 2016 a v roce 2017 projektové dokumentace k územnímu řízení, které byly zaměřeny na zajištění zásobování pitnou vodou v této oblasti v celkové výši 2.563.513,20 korun. Dotace byla rozdělena na zajištění zásobování oblastí pitnou vodou mezi Hrádek nad Nisou, Chrastavu, Frýdlant, Bulovku, Dětřichov a další obce,“ dodal radní pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova Jiří Löffelmann.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login