Detail aktuality

Liberecký kraj učinil další krok k zajištění dopravní obslužnosti vlastním dopravcem

17.10.2018 10:40

Liberecký kraj pokračuje ve snaze zajistit dopravní obslužnost prostřednictvím vnitřního dopravce. Na své včerejší mimořádné schůzi rozhodla Rada Libereckého kraje v působnosti valné hromady společnosti Autobusy LK o uzavření smlouvy o převodu akcií se společností LIAD.

Zastupitelé již v lednu tohoto roku rozhodli o založení společnosti Autobusy LK. Pro Liberecký kraj se jevil na základě červnové „Analýzy potřeb pro zahájení a zabezpečení dopravní obslužnosti Libereckého kraje formou vnitřního dopravce“ nákup stávajícího dopravce jako ekonomicky výhodnější varianta než budování nové společnosti. Na základě toho byla po srpnovém usnesení krajského zastupitelstva zahájena jednání, která směřovala k odkupu akcií společnosti LIAD, která je majoritním vlastníkem ČSAD Liberec a servisní společnosti Autocentrum Nord.

Cílem kraje je zajištění dopravní obslužnosti prostřednictvím vnitřního dopravce minimálně v oblasti Liberecko Sever a Jih od ledna roku 2020. „Liberecký kraj je povinen zajistit dopravní obslužnost pro občany v regionu. Nejsnazší cesta, jak vhodně ovlivňovat dopravu v kraji, je mít vlastního dopravce. Nákup akcií stávajícího dopravce vnímám jako hospodárné a dlouhodobě efektivní řešení. Náklady na autobusovou dopravu tak budeme mít pod přímou kontrolou. Vlastní dopravní společnost také považuji za jakousi pojistku proti neoprávněnému navyšování cen ze strany dopravců,“ uvedl hejtman Martin Půta.  

Rada Libereckého kraje v působnosti valné hromady společnosti Autobusy LK na včerejším mimořádném jednání schválila kupní smlouvu o převodu akcií. Na jejím základě LIAD prodává všechny akcie ČSAD Liberec a servisní organizace Autocentrum Nord společnosti Autobusy LK, která za ně zaplatí celkem 10.673.000 korun.

Členové rady kraje měli pro své rozhodování k dispozici vypracovaný znalecký posudek a ekonomické posouzení hodnoty společností od firmy Apelen Valuation, odbornou právní analýzu zpracovala kancelář HAVEL & PARTNERS. Vyplývá z ní, že Autobusy LK jsou sektorovým zadavatelem a mohou odkoupit akcie, aniž by došlo k rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek či rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, které řešilo postup zadavatele směřující k nabytí výlučné majetkové účasti (podílu) ve společnosti zajišťující veřejnou službu v přepravě cestujících v autobusové dopravě. V pondělí 15. října se v budově krajského úřadu k problematice zřízení vnitřního dopravce konalo pracovní jednání členů rady, pracovní skupiny pro zřízení vnitřního dopravce a předsedů zastupitelských klubů.

Liberecký kraj vynakládá na autobusovou dopravu jednu z největších položek rozpočtu. Podle schváleného střednědobého výhledu je pro rok 2019 počítáno s částkou 330 milionů korun. Hledáme cestu, jak mít tyto finanční prostředky co nejvíce pod kontrolou. Zásadní je pro nás komfort cestujících. Toho lze dosáhnout jedině prostřednictvím dopravce vlastněného krajem. Zároveň se nechceme ocitnout v situaci jako na začátku minulého roku, kdy nám dopravce oznámil, že pokud nebude akceptována „nová cena“, tak jezdit nebude,“ dodala statutární náměstkyně hejtmana pro řízení resortu ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.

Na základě veškerých dostupných informací Rada Libereckého kraje schválila v působnosti valné hromady kupní smlouvu a jednateli společnosti Autobusy LK Jiřímu Řádkovi uložila ji podepsat a zajistit její plnění. „Veškeré analýzy v průběhu přípravy tohoto projektu nám jasně potvrzovaly, že cesta přes vlastnictví dopravce stávajícího je jednak nejefektivnější variantou z pohledu ekonomiky, tak i nejméně problematickou variantou z pohledu případných provozních rizik v období náběhu. Jsem rád, že se v závěru jednání vedla racionálně a k podpisu smlouvy o nákupu akcií došlo v tak krátké době,“ doplnil jednatel Jiří Řádek.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login