Liberecký kraj vyvěsí v neděli 10. března tibetskou vlajku

06.03.2013 14:58

Liberecký kraj se v neděli 10. března v 9 hodin připojí k mezinárodní kampani "Vlajka pro Tibet".

Rozhodla o tom Rada LK na svém včerejším zasedání.

Vlajku Tibetu osobně vyvěsí hejtman LK Martin Půta a náměstkyně hejtmana LK Zuzana Kocumová na terase ve 3. patře budovy Krajského úřadu LK, U jezu, v Liberci. Česká republika se k této celosvětové akci aktivně připojila již v roce 1996, kdy vlajku vyvěsily první čtyři radnice, Na budově Libereckého kraje vlály tibetské vlajky v roce 2004 za hejtmana Pavla Pavlíka a v roce 2005, kdy vlajku vyvěsil hejtman Petr Skokan.

V roce 2012 podpořilo v ČR kampaň 410 obcí, měst, městských částí nebo krajů. V Tibetu jsou desítky let porušována základní lidská práva, včetně systematického potlačování svobody slova, politického a náboženského vyznání, národní a kulturní identity. Tibeťanů jsou například odpírána práva na vzdělání, používání vlastních státních symbolů, dochází k diskriminaci tibetského jazyka.