Detail aktuality

Ministerstvo práce a sociálních věcí podepíše s krajem memorandum o spolupráci v oblasti péče o ohrožené děti a mladé lidi

19.02.2020 10:43

Znění společného memoranda schválila rada kraje na své včerejší schůzi. Projekt je zaměřený na optimalizaci systému péče o ohrožené děti a rodiny. Jeho cílem je podpořit rodiny s dětmi umístěnými v pobytové péči.

„Jedná se o důležitý projekt, který se bude věnovat klíčovým aktivitám, jako jsou péče o děti z ohrožených skupin, návštěvy v ústavních zařízeních či vzdělávání sociálních pracovníků. Cílem je hledat řešení složitých životních situací, aby děti zůstávaly ve svých rodinách a ústavní péče byla používána až v nejnutnějších případech,“ uvedl hejtman Martin Půta.

V současné době již probíhá přehodnocování situace dětí v ústavní péči. „To provádějí pracovnice a pracovníci oddělení sociálně-právní ochrany dětí, kteří to již nyní mají za zákonnou povinnost. Díky tomu získáme dobrou zpětnou vazbu přímo z ústavů a lépe nám to pomůže stanovit do budoucna takové podmínky, které co nejlépe naplní potřeby dětí a mladých lidí,“ dodal Pavel Svoboda, náměstek pro resort sociálních věcí.

Při revizích činnosti orgánů sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) se pracovníci potýkají s řadou nejasností ohledně souvisejících opatření. Cílem memoranda je proto mimo jiné poskytnout metodickou podporu pracovnicím a pracovníkům OSPOD a co nejefektivněji jim naplánovat práci s dětmi umístěnými v pobytové péči.

„Informace jsou to skutečné důležité, protože jasně určují potřeby dětí a rodin, kterým byl potomek odebrán a následně umístěn do pobytové péče,“ dodal Svoboda. Na zjišťování potřeb dětí je zaměřena také souběžně probíhající aktivita Systematické návštěvy dětí v ústavním zařízení.

Kraj bude spolupracovat s Ministerstvem práce a sociálních věcí České republiky při sdílení informací, výstupů a doporučení. Projekt bude bez finanční účasti Libereckého kraje.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login