Detail aktuality
Na přihlášení staveb do Soutěže Karla Hubáčka zbývá už jen měsíc
Uzávěrka se blíží. Poslední měsíc mají lidé na to, aby přihlásili novostavby, rekonstrukce a projekty do dalšího, již sedmnáctého ročníku architektonické Soutěže Karla Hubáčka. Všechny potřebné informace se nalézají na webu https://stavbaroku.lk. Závěrečný den pro podávání přihlášek je 14. února.
„Rád bych vyzval všechny projektanty, stavitele i investory, aby se přihlásili. Letos se navíc podařilo zkoordinovat regionální soutěž s celostátní Stavbou roku, do které bude mít vítěz Soutěže Karla Hubáčka rovněž možnost se přihlásit,“ uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Soutěž Karla Hubáčka patří již neodmyslitelně k Libereckému kraji. „Stavby, které v ní během uplynulých let zvítězily, prokazují, že kvalitní architektuře se v regionu daří. V minulém ročníku vyhrála rekonstrukce a dostavba sídla společnosti Lasvit v Novém Boru, o rok dříve to zase byla mateřská škola ve Vratislavicích nad Nisou od architektů Petra Stolína a Aleny Mičekové. Obě tyto stavby navíc získaly i prestižní Českou cenu za architekturu,“ uvedl hejtman Martin Půta.
V uplynulém ročníku se i přes komplikace způsobené epidemiologickou krizí podařilo do soutěže, která nese jméno legendárního architekta Karla Hubáčka, shromáždit téměř padesát přihlášených staveb a projektů. Ty hodnotí odborná porota, hlasovat ale mohou i lidé. „Veřejné internetové hlasování začne na webu soutěže 15. března a skončí 30. dubna,“ dodal radní Ulvr.
Soutěž vyhlašuje Liberecký kraj společně s městy Liberec, Jablonec nad Nisou, Semily, Turnov a partnery, jimiž jsou Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve stavebnictví, Český svaz stavebních inženýrů, Svaz podnikatelů ve stavebnictví a Technická univerzita v Liberci.
Porota, složená ze zástupců kraje a všech dalších partnerů soutěže, udělí ceny ve dvou kategoriích. První je Cena Karla Hubáčka, udělená za nejzajímavější stavbu nebo úpravy veřejného prostoru a krajiny. Sem lze nominovat novostavby, rekonstrukce, bytové stavby a stavby občanské vybavenosti, průmyslové a technologické stavby, památkové objekty i revitalizované brownfieldy.
Druhou kategorií je Cena junior pro studenty a mladé tvůrce do 30 let, kteří se věnují stavebnictví a architektuře. Jejím cílem je podchytit zájem a ocenit talenty mladé, nastupující generace ve stavebnictví v Libereckém kraji.
Přihlášené stavby a projekty budou na internetu k vidění od března, slavnostní vyhlášení všech oceněných se uskuteční v polovině května příštího roku.