Návrh memoranda o budoucnosti turnovského TOPTECu schválili krajští radní

12.12.2023 16:37

TOPTEC je 13 let součástí turnovské historie zpracování kamene i skla. Liberecký kraj, město Turnov i Akademie věd České republiky (AV ČR) mají velký zájem na zachování jeho výzkumné činnosti. Společnost však pro svoji další aktivitu potřebuje postavit nový objekt. Laboratoře Centra TOPTEC se nyní nacházejí v prostorách bývalé firmy DIOPTRA. Její vlastníci souhlasili s tím, že se areál částečně zbourá a některé budovy přemění na bytové domy. Nejvhodnějším řešením je tak nyní výstavba vlastních prostor. Vznikly by tam nové čisté laboratoře, které napomohou zkvalitnit výzkum. Krajští radní již schválili konkrétnější formu pomoci. Odsouhlasili totiž na svém dnešním jednání návrh memoranda, ve kterém se zavázali finančně podpořit projekt maximálně 20 miliony korun.

„S vedením Akademie věd i Ústavem fyziky plazmatu jsme jednali o různých formách podpory. Centrum TOPTEC má už vypracovanou dokumentaci pro územní rozhodnutí, vše je nyní ve fázi stavební přípravy. Je důležité, aby zdroje šly nejen z rozpočtu kraje, ale například i z Národního plánu obnovy nebo jiných dotačních programů. Jaké jsou v tomto směru možnosti, jsme řešili s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy nebo Ministerstvem průmyslu a obchodu. Naším hlavním cílem je, aby centrum TOPTEC v Turnově zůstalo,“ uvedl hejtman Martin Půta. „Finanční prostředky, které vyplývají z textu memoranda, jsou součástí střednědobého výhledu Libereckého kraje. Nyní ověřujeme výši poskytnuté dotace z hlediska právních předpisů upravujících veřejnou podporu. Je pro mě důležité, aby firma dále fungovala, jelikož na její činnost je navázaná i infrastruktura celé řady dalších společností v regionu.“

Uvedený projekt s finančním rozsahem 200 milionů korun bude předložen do stávající výzvy Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost v termínu do 18. ledna 2024. Po vzájemném jednání, jehož účastníkem bylo i město Turnov, byl zpracován návrh memoranda, jehož signatáři jsou Liberecký kraj, Akademie věd ČR, Ústav fyziky plazmatu a město Turnov,“ doplnil Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Centrum TOPTEC je pracovištěm Ústavu fyziky plazmatu AV ČR. Vzniklo v roce 2011 a během jedné dekády si vybudovalo vynikající jméno nejen v regionu, ale také na mezinárodním poli. Jako aplikační pracoviště se zaměřuje na ultrapřesnou a speciální optiku a spolupracuje s mnoha partnery z průmyslové sféry. Soustřeďuje se zejména na transfer poznatků a vývoje do praxe. Například v roce 2020 vyvinulo a vyrobilo pro sondu Solar Orbiter, kterou Evropská kosmická agentura v únoru téhož roku vypustila ke Slunci, dvě hlavní zobrazovací zrcadla teleskopu-koronografu METIS.

Zdroj ilustrační fotografie: iDNES.cz