Detail aktuality

Nové jeviště i harfa. Po Naivním divadle podpoří kraj také Divadlo F. X. Šaldy

22.03.2023 10:59

Poté, co na svém minulém zasedání schválila rada kraje dotaci z krajského rozpočtu pro liberecké Naivní divadlo, zopakovala nyní totéž ve prospěch libereckého Divadla F. X. Šaldy. Stalo se tak v souladu s memorandem uzavřeným mezi Libereckým krajem a statutárním městem Liberec o vzájemné podpoře příspěvkových organizací.

„Kraj i město se zavázaly navzájem podílet na investičních i neinvestičních nákladech vybraných organizací. Liberecký kraj bude přispívat od roku 2022 po dobu deseti let na investice a opravy libereckému Divadlu F. X. Šaldy a Naivnímu divadlu Liberec částkou 5 milionů korun. Příspěvek na činnost divadel ze strany kraje tvoří 2 miliony,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Radní počátkem března rozhodli o poskytnutí investiční dotace půl milionu korun na rekonstrukci kotelny Naivního divadla. Nyní jde o příspěvek 4,5 milionu korun na rekonstrukci jeviště Šaldova divadla a nákup nové harfy; částkou 1.470.000 korun kraj podpoří divadelní činnost.

Při rekonstrukci získá jeviště novou dřevěnou podlahu včetně izolace, stejně jako nové jevištní vykrytí, což přinese lepší pracovní prostor pro herce. Celkové odhadované náklady na rekonstrukci jeviště činí 3,6 milionu korun. Cena nové harfy by měla být 900 tisíc korun.

Díky krajské podpoře se již například podařilo vyměnit sedadla v hledišti Šaldova divadla na 2. a 3. balkoně, upravit venkovní vstupní prostor Malého divadla či pořídit projektor s objektivem, který v Divadle F. X. Šaldy slouží k projekcím během představení. V Naivním divadle zase dotace z kraje pomohla při zakoupení nového osvětlovacího digitálního pultu,“ vypočítala Vinklátová.

Liberec zase na oplátku pomáhá krajským subjektům. Na investice a opravy zoologické a botanické zahrady bude přispívat každoročně 25 milionů korun. Kromě toho podporuje také pravidelným příspěvkem činnost šesti městských poboček Krajské vědecké knihovny v Liberci, a to konkrétně 3,7 milionu korun.

Kraj řeší se statutárním městem Liberec podporu příspěvkových organizací již od svého vzniku před dvaceti lety. Jedním z úspěšných příkladů spolupráce je vzájemná výměna Domu dětí a mládeže Větrník a Dětského centra Sluníčko v roce 2016. Za vydařený projekt považuji také přestavbu bývalých městských lázní na nové sídlo Oblastní galerie. Je naší společnou odpovědností, aby příspěvkové organizace, jakými jsou zoologická a botanická zahrada, liberecká divadla, galerie i muzeum, fungovaly a měly do budoucna co nejlepší podmínky pro další rozvoj,“ zmínil hejtman Martin Půta.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login