Občané Ždírce i Brniště si přejí více autobusových linek i lepší silnice

22.03.2016 15:59

Za obyvateli Českolipska zamířil při svých pravidelných výjezdech do obcí a měst Libereckého kraje hejtman Martin Půta. Tentokrát zavítal do obce Ždírec u Doks a Brniště, kde se na besedách setkal s místními zastupiteli i občany.

Zájem o debatu s hejtmanem byl v obou obcích značný. Otázky se týkaly především oblastí, které se místních lidí dotýkají v jejich každodenním životě. Lidé si například přejí posílení autobusových linek, zejména směrem na Liberec nebo jejich větší frekvenci. Přicházeli i s vlastními nápady a návrhy na vylepšení spojů. „Každou připomínkou občanů se společně se společností KORID, která autobusovou dopravu v kraji koordinuje, zabýváme a veškeré náměty místních obyvatel rád přednesu. Chápu, že spojení k lékaři nebo do zaměstnání je důležité i pro obyvatele menších obcí,“ konstatoval hejtman Martin Půta.

Tradičně probírané jsou při diskuzích s občany také silnice a jejich stav. V Ždírci i Brništi je několik krajských komunikací, které si opravy rozhodně zaslouží a také se jich v dohledné době dočkají. V plánu pro letošní rok je například rekonstrukce komunikace III. třídy ze Ždírce na Nedamov, kde dojde k opravě desetikilometrového úseku. Renovován bude také třeba úsek silnice III. třídy Luka – Ždírec. Místní starostka Hana Jelínková v souvislosti s tím upozornila i na potřebu opravy vozovky směřující k turisticky vyhledávanému hradu Houska, což je aktuální před začátkem letní sezony.

I lidé v Brništi řešili tradičně stav vozovek, zejména v souvislosti s poměrně hustou nákladní dopravou, která skrz obec každodenně projíždí. Lepší silnice na cestě k domovům i do zaměstnání se zdejší dočkají v nadcházejících letech, neboť již nyní se připravují projekty na opravy důležitých spojnic mezi Mimoní a Doksy či v Zákupech.

Brnišťské při setkání s hejtmanem zajímala také problematika těžby na Tlustci. Zde hejtman zopakoval svůj postoj k jejímu případnému obnovení: „Obnovení těžby může nastat pouze tehdy, pokud s ní budou souhlasit zastupitelstva všech dotčených obcí, dále je podmíněno stavbou obchvatu Luhova a také vymahatelností podmínky odvážení vytěženého kamene zejména železniční dopravou.“

Z dalších témat se hovořilo o problematice nedostatku stomatologů či praktických lékařů. Hejtman lidem přiblížil také aktuální situaci v Nemocnici s poliklinikou v České Lípě a ujistil je, že s ní kraj počítá a do její modernizace bude i nadále investovat. Vyslechl i řadu osobních zkušeností místních obyvatel právě s touto spádovou nemocnicí, které vesměs byly pozitivní.

Neopomněl také vyzdvihnout aktivitu ZOD Brniště, které jako první firma v Libereckém kraji začala vlastním stipendijním programem podporovat žáky zemědělských oborů. Dotazy padaly také na kotlíkové dotace, postoj kraje k sociálnímu bydlení, hovořilo se i o pozemkovém vyrovnání s Polskem či světelném smogu ze skleníků nebo plánovaném rozšíření povrchového dolu v Turówě.

Ve svých cestách Libereckým krajem bude Martin Půta pokračovat i nadále. Ve čtvrtek 31. března se chystá za obyvateli Nového Boru.