Obchodní akademie i střední zdravotnická škola v České Lípě zahájí školní rok v provizorních podmínkách

31.08.2018 17:51

Z důvodu zpoždění stavebních prací začnou žáci obchodní akademie a střední zdravotnické školy v České Lípě nový školní v provizorních podmínkách. Liberecký kraj na Obchodní akademii Česká Lípa i na odloučeném pracovišti Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické dokončuje projekt snížení energetické náročnosti, zateplení fasád budovy, zavedení systému vzduchotechniky a nuceného větrání. Stavba vinou slabé kvality projektové dokumentace a nepředvídatelných stavebně statických podmínek nabírá zpoždění. Vnitřní prostory školy tak nebudou způsobilé pro zahájení výuky již od 3. září 2018.

Původní harmonogram stavby počítal s dokončením do 30. října 2018. V červnu nebylo možné provádět práce v interiéru školy s ohledem na probíhající maturitní zkoušky. Další komplikace přinesly nedostatky v projektové dokumentaci. Došlo k finančnímu navýšení projektu a časovému zdržení. Termín dokončení se posunul na konec listopadu. Vnitřní prostory pro žáky budou k dispozici ve druhém a třetím zářijovém týdnu.

V prvním zářijovém týdnu tak obě školy nezahájí školní rok běžným provozem a žáci budou mít výuku zajištěnu jiným způsobem. V druhém zářijovém týdnu bude k dispozici část učeben, takže do nich nastoupí žáci 1. ročníků Obchodní akademie Česká Lípa. Ostatní žáci budou na praxích a exkurzích.

Od 17. září by se měli žáci obou škol již učit v nových třídách. „Věřím, že žáci i rodiče dokáží přijmout ztížené podmínky v prvních dvou týdnech. Následně již budou mít k dispozici čisté prostory, zejména s čistým vzduchem,“ řekl k dopadům projektu Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Zahájení školního roku pro žáky zdravotnické školy proběhne v Nemocnici s poliklinikou Česká Lípa, kde se podařilo díky navázané spolupráci školy a nemocnice zajistit i zasedací místnosti, v nichž může probíhat výuka i v dalších dnech. „S trochou nadsázky tak lze říci, že se nám daří výuku již od prvního ročníku střední školy posouvat k reálnému pracovnímu prostředí u budoucích zaměstnavatelů,“ okomentoval situaci hejtman Martin Půta a dodal: „Situace je o to nepříjemnější, že právě otevření pobočky zdravotnické školy v České Lípě je jednou z nejvýznamnějších změn v oborové nabídce v novém školním roce.“

Žáky Obchodní akademie Česká Lípa čeká slavnostní zahájení v amfiteátru Vlastivědného muzea a galerie Česká Lípa. Hejtman Martin Půta zahájí školní rok a přivítá žáky na pobočce zdravotnické školy v České Lípy. To proběhne dne 3. září 2018 od 10.00 hodin v Nemocnici s poliklinikou Česká Lípa.

V letošním roce kraj do oprav, rekonstrukcí a modernizací, včetně evropských projektů, investuje kolem 700 milionů korun. Na opravy škol včetně přípravných prací, které proběhly či začaly o prázdninách, vyčlenil letos Liberecký kraj ze svého rozpočtu téměř 81 milionů korun.