Osvětlovací pult, mikroportový systém či prezentace v zahraničí. Kraj opět podpoří liberecká divadla

03.04.2024 11:29

Dotace libereckému Divadlu F. X. Šaldy, poskytnutí individuálních účelových dotací na divadelní festival Modrý kocour, na představení Naivního divadla Liberec v Japonsku a na přepravu dětí z regionu na inscenace v Naivním divadle v roce 2024. To vše schválili na svém včerejším jednání krajští radní.

„Kraj i město se zavázaly navzájem podílet na investičních i neinvestičních nákladech vybraných organizací. Liberecký kraj přispívá na základě memoranda uzavřeného s městem Liberec od roku 2022 na investice a opravy libereckému Divadlu F. X. Šaldy a Naivnímu divadlu Liberec částkou 5 milionů korun. Příspěvek na činnost divadel ze strany kraje tvoří 2 miliony. Memorandum je uzavřené na dobu deseti let,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu. „Rozhodli jsme se také podpořit divadelní festival Modrý kocour, a to částkou 100.000 korun, prezentaci Naivního divadla v Japonsku částkou 70.000 korun a dopravu dětí na představení 200.000 korun.“

V Japonsku bude prezentováno představení ŠŠŠŠ. ŠŠŠŠ. Hůůů. HAF!, se kterým bylo Naivní divadlo například již vloni v Kanadě a dalších zemích.

Divadlo F. X. Šaldy nakoupí za peníze poskytnuté od kraje nový osvětlovací pult a mikroportový systém pro Malé divadlo. V letošním roce by také mělo dojít k výměně dvou nástrojů pro divadelní orchestr – lesní roh a hoboj. Divadlo dále pořídí zvukovou a osvětlovací techniku pro open air představení a pro zájezdy, která umožní pořádat venkovní akce bez vedlejších nákladů na pronájem tohoto zařízení.

Částky pro Naivní divadlo (530.000 korun na činnost a 500.000 korun jako investiční dotace na vylepšení a obnovu osvětlení hlavního sálu či instalaci rozvodů) kraj schválil již začátkem letošního roku.

Již před časem se díky krajské podpoře například podařilo vyměnit sedadla v hledišti Šaldova divadla na 2. a 3. balkoně, upravit venkovní vstupní prostor Malého divadla či pořídit projektor s objektivem, který v Divadle F. X. Šaldy slouží k projekcím během představení. V Naivním divadle zase dotace z kraje pomohla při zakoupení nového osvětlovacího digitálního pultu.

Statutární město Liberec dle memoranda zase na oplátku pomáhá krajským subjektům. Na investice a opravy zoologické a botanické zahrady přispívá každoročně 25 milionů korun. Kromě toho podporuje také pravidelným příspěvkem činnost šesti městských poboček Krajské vědecké knihovny v Liberci, a to konkrétně 3,7 milionu korun, a to na základě městské funkce, kterou pobočky naplňují.

Kraj řeší se statutárním městem Liberec podporu příspěvkových organizací již od svého vzniku před dvaceti lety. Jedním z úspěšných příkladů spolupráce je vzájemná výměna Domu dětí a mládeže Větrník a Dětského centra Sluníčko v roce 2016. „Za vydařený projekt považuji také přestavbu bývalých městských lázní na nové sídlo Oblastní galerie. Je naší společnou odpovědností, aby příspěvkové organizace, jakými jsou zoologická a botanická zahrada, liberecká divadla, galerie i muzeum, fungovaly a měly do budoucna co nejlepší podmínky pro další rozvoj,“ zmínil hejtman Martin Půta.