Detail aktuality

Parkovací dům u krajského úřadu postaví společnost BAK

16.03.2022 11:06

Kraj vybral firmu, která postaví nový parkovací dům v dolním centru Liberce. Ve výběrovém řízení zvítězila stavební společnost BAK. Její nabídková cena činila necelých 162 milionů korun bez DPH. Stavba začne letos v dubnu a skončit by měla zhruba za rok.

Do výběrového řízení přišlo sedm nabídek. V prvním kole se ukázala jako nejvýhodnější nabídka společnosti SYNER s cenou 162.644.720 korun bez DPH. Firma BAK, jejíž nabídka činila 161.875.056 korun bez daně, se umístila na druhé příčce. „Na podrobnější dotazy ohledně zakázky, například na zdůvodnění nízké nabídkové ceny a neobjasnění příčin relativně krátké lhůty pro dokončení stavebních prací už však vítěz nereagoval, a proto byl ve druhém kole vyloučen. Poté jsme zaměřili pozornost na firmu BAK,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Firma BAK prováděla stavbu Centra odborného vyučování při Střední škole řemesel na Podhorské ulici v Jablonci nad Nisou. Během toho tam v listopadu 2018 došlo k havárii a část budovy se zřítila. V souvislosti s nynějším vítězstvím firmy v konkurzu bylo potřeba prověřit, zda by kvůli možnému pochybení na stavbě v Jablonci neměla být z řízení rovněž vyloučena.

Podle zákona může zadavatel zakázky vyloučit účastníka řízení pro nezpůsobilost, pokud prokáže, že se účastník dopustil v posledních třech letech od zahájení zadávacího řízení závažných nebo dlouhodobých pochybení při plnění dřívějšího smluvního vztahu se zadavatelem.

„Pro splnění podmínky těchto pochybení je zapotřebí, aby se firma dopustila minimálně dvou a více různých chyb. Nebylo však možné přesně určit, zda se v případě havárie na Podhorské ulici jednalo o více závažných pochybení, jejichž výsledkem bylo zřícení stropu, nebo šlo pouze o jedno. Nejednotné jsou i znalecké posudky. Firma BAK navíc dlouhodobě patří mezi největší české stavební společnosti. Proto jsme rozhodli, že zakázku na vybudování parkovacího domu získá,“ doplnil náměstek Miklík.

Parkovací dům a s ním související rekultivace okolí sídla krajského úřadu vylepší stav této oblasti, který nyní nelze označit za ideální nebo reprezentativní. „Současná podoba je neudržitelná. Celý projekt vznikl z architektonické soutěže v roce 2017 a jeho cílem je zlepšit kvalitu veřejného prostoru v dolním centru Liberce,“ řekl hejtman Martin Půta.

Nyní je u budovy krajského úřadu 138 parkovacích stání, z toho ani jedno pro veřejnost. Nový projekt přinese celkem 244 míst, přičemž rovných sto bude vyhrazeno právě veřejnosti.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login