Plán rozvoje sportu dostal aktualizaci. Jeho naplňování podpoří kraj dalšími miliony

18.10.2023 11:04

Krátkodobý strategický dokument, který definuje politiku Libereckého kraje v oblasti sportu a pohybové gramotnosti – to je Plán rozvoje sportu 2022–2025. Rada kraje na svém jednání schválila jeho aktualizaci. Mezi změny patří třeba navýšení dotací do sportovních akcí, jakými jsou světový závod Jizerská 50 nebo festival Sportfilm Liberec. Podpory se dočkají i šachy.

„Aktualizované znění Plánu rozvoje sportu znamená vyšší minimální nárok na krytí krajským rozpočtem. Zatímco doteď šlo o 60.000.000 korun, nově se jedná o 63.250.000 korun. Na vzniku Plánu rozvoje sportu i na jeho aktualizaci se velmi významně podílejí zaměstnanci krajského odboru školství, mládeže, tělovýchovy a sportu. Tímto bych chtěl všem zúčastněným poděkovat za jejich práci,“ uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Plán rozvoje sportu zpracovává Liberecký kraj od roku 2018. „Rozhodli jsme se zpracovat tento dokument v co možná nejjednodušší a nejkonkrétnější struktuře, která zajišťuje transparentní financování a dává jasná a srozumitelná pravidla, která platí stejnou měrou pro všechny,“ doplnil hejtman. „Mimoto financujeme investičně výjimečné akce, například jsme přispěli na vybudování sportovního areálu Hraběnka v Jilemnici. Podpořili jsme opravu dráhy pro letní sporty v areálu v libereckém Vesci. Nyní jednáme o podpoře lyžařského areálu v Bedřichově, skokanských můstků v Harrachově a plaveckého bazénu v Liberci.“

Díky aktualizovanému Plánu rozvoje sportu Liberecký kraj podpoří třeba Rekreační a sportovní areál Liberec půl milionem korun. Stejná částka zamíří i na podporu dalších areálů pro běh na lyžích. Jizerská 50 se dočká navýšení z milionu a půl na dva miliony korun, Sportfilm Liberec a ČT Author Cup z dvou set tisíc na půl milionu a mládež FC Slovanu Liberec z tří milionů korun na tři a půl milionu korun.

Rada odsouhlasila také vznik dotačního programu na podporu individuálních sportů zařazených do I. kategorie, mezi které bude rozděleno celkem 600.000 korun. Nově bude Liberecký kraj podporovat šachy, které dostaly výjimku z omezení podpory deskových a obdobných her. Financovat naopak nebude aktivity, které se konají v komerčních fitness centrech.

„Plán rozvoje sportu je aktualizován každý rok a vždy po částech. Nejinak tomu bylo i v letošním roce. Dáváme tak sportovnímu prostředí dostatečnou míru jistoty a finanční stability. Nechceme takzvaně měnit pravidla uprostřed hry. V příštím roce začneme pracovat na novém znění plánu rozvoje sportu, který budeme pravidelně a intenzivně konzultovat s odbornou veřejností, to znamená sportovními kluby, asociacemi a dalšími subjekty,“ dodal Jiří Čeřovský.