Po silnici ze Svoru do Polevska se jezdí jako v peřinách

21.08.2013 16:56

Nejen automobilisté, ale zejména cyklisté, oceňují od minulého týdně hladký povrch krajské silnice III. třídy ze Svoru do Polevska, která byla takřka zničena po srpnových povodních v roce 2010.

Symbolicky si silnici včera převzal hejtman LK Martin Půta a starostka obce Svor Kateřina Janáková. Projíždějící cyklisté nestačili povrch vozovky chválit.

„Jako po peřinách,“ volali.

Obec Svor byla zasažena bleskovou povodní v roce 2010 a místní Boberský potok silnici značně poničil.

„Původní konstrukce z penetračního štěrku byla narušena mnoha hlubokými rýhami způsobenými valící se vodou po silnici, protože koryto potoka se vylilo ze svých břehů. Navíc na horním konci obce Svor byl výrazně poškozen most,“ popsala škody starostka s tím, že lesní úsek silnice nad obcí Svor směrem k hranici Libereckého a Ústeckého kraje byl navíc poškozen vodou, která se valila z přilehlých strání přes komunikaci jako.

Silnice III/26321 Svor – hranice Libereckého kraje,představuje napojení obce na důležitou přeshraniční dopravní osu silnice I/9 Nový Bor – Svor – Rumburk - st. hranice ČR/SRN (Sasko) – Ebersbach.Rekonstrukce, včetně porušeného mostu a kompletního systému propustků, se uskutečnila od června do srpna letošního roku, nově opravený úsek měří 4,457 km šířce 5 metrů.

Akce byla financována z programu Cíl 3, celkové náklady činily 34 miliónů korun,“ řekl hejtman s tím, že tak byla po třech letech ukončena další etapa likvidování povodňových škod.

Další obdobné akce začaly nebo brzy začnou na Frýdlantsku.

„Vláda schválila 574 milionů korun na opravu posledních pěti úseků silnic poškozených těmito povodněmi,“ připomněl Martin Půta.

Podle hejtmana jde o akce - silnice II/290 Frýdlant - Bílý Potok (II. etapa) : tj. úseky silnice II/290 Frýdlant – křižovatka se silnicí III/29013 Luže, Peklo, silnice II/592 Chrastava (II. etapa): tj. úsek silnice II/592 Andělská hora, železniční přejezd – Chrastava, vlakové nádraží a silnice II/592 od konce města Chrastava po křižovatku se silnicí I/13 v Mníšku a úsek silnice III/27253 Mlýnice, silnice II/290 Bílý Potok, tj.: zbylý úsek silnice II/290 po konec obce Bílý Potok.