Prezidium Euroregionu Nisa rokovalo o projektech

22.03.2013 14:21

Rozpočet Evropské unie plánuje věnovat více prostředků než doposud na projekty přeshraniční spolupráce.

Právě o tom ve středu 20. 3. jednal hejtman Libereckého kraje Martin Půta se svými euroregionálními kolegy zhořeleckým landrátem Berndem Langem z Německa a Pietrem Romanem, zároveň starostou polského města Boleslawiec.

„V současné době jsme měli k dispozici pro celou česko-polskou a česko-německou hranici 12 miliard korun na 7 let,“ uvedl po setkání presidia Euroregionu Nisa hejtman Martin Půta.

„Rozpočet na tyto programy přeshraniční spolupráce by se měl zvýšit a soustředit na hlavní priority,“ dodal.

Podle českých, německých i polských zástupců Euroregionu hlavní prioritou je ochrana před povodněmi, dále spolupráce obcí a měst při obnově infrastruktury a v neposlední řadě také podpora drobných sportovních a kulturních projektů, při kterých dochází k vzájemnému setkávaní a sbližování. Problémem pro všechny strany Euroregionu však zůstává přílišná administrativní zátěž při získávání a vyúčtování evropských dotací.

„Máme řadu negativních zkušeností, kdy při pochybení například za 8 tisíc euro jsme museli platit sankci ve výši stonásobku. Potom si každá obec rozmyslí, zda se vůbec vyplatí o něco žádat,“ říká

zhořelecký landrát Bernd Lange, prezident německé části Euroregionu Neisse.

Podle jeho slov je ale nutné si na podobné kontroly zvyknout. Euroregionem Nisa se označuje oblast současného Libereckého kraje, Šluknovska a přilehlého polského a německého příhraničí. Na polské straně toto pojmenování obsahuje např. celé Krkonoše, na německé sahá až k Drážďanům. Jedná se o území asi s 1,7 mil. obyvatel. ERN vznikl po vzoru západních zemí v roce 1991 jako potřeba propojit území, které bylo vlivem 2. světové války poznamenáno stěhováním obyvatel, posunem hranic a následnou devastací v materiální i duchovní rovině. Česká část Euroregionu Nisa má dnes 134 členů, z toho je 131 obcí a další tři zastupuje Krajská hospodářská komora, Sdružení Český ráj a Liberecký kraj.