Detail aktuality

Přijímací řízení na střední školy s novými pravidly, uchazeči mohli podat až tři přihlášky

20.03.2024 11:46

V letošním školním roce budou uchazeči do středních škol přijímáni podle nových pravidel. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy změnilo systém přijímacího řízení. Uchazeči mohli podat až 3 přihlášky do oborů vzdělání bez talentové zkoušky a až 2 přihlášky do oborů vzdělání s talentovou zkouškou. Možnosti pro jejich podávání byly celkem tři: prostřednictvím celorepublikového informačního systému ministerstva (DiPSy), výpisem nebo papírovou formou. Jednotné přijímací zkoušky začínají letos v dubnu, výsledky pak budou známé 15. května.

V Libereckém kraji střední školy bez rozdílu zřizovatele nabízí 6.046 míst. Uchazeči podali 16.437 přihlášek. Počet uchazečů z 9. tříd je 4.791 (4.585 z běžných tříd a 206 ze speciálních tříd). Gymnázia (včetně víceletých) nabízí 800 míst, bylo na ně podáno 2.670 přihlášek (čtyřletá gymnázia mají 446 míst ku 1.518 přihlášek), lycea disponují 206 místy na 762 přihlášek, ostatní maturitní obory 2.843 místy na 7.641 přihlášek, ostatní nematuritní obory pak mají 2.197 míst na 5.364 přihlášek.

„Naším cílem je zachovat a rozvíjet školy i v menších městech, všechny typy vzdělávání jsou pro nás stejně důležité. Jakožto průmyslový kraj se také snažíme investovat do technologií ve školách,“ vysvětlil hejtman Martin Půta.  

Liberecký kraj v reakci na zvýšený zájem o všeobecné vzdělávání od školního roku 2023/2024 rozšířil nabídku oborů, a to o Technické lyceum se specializací na 3D technologie, webové aplikace a multimédia s kapacitou 240 žáků. Od příštího školního roku se tam otevřou 2 třídy s 60 místy. Kromě Technického lycea na Střední průmyslové škole a Vyšší odborné škole Liberec kraj otvírá také obor Technická zařízení budov na Střední škole strojní, stavební a dopravní Liberec a obor Průmyslová ekologie na Střední škole strojní, stavební a dopravní Liberec.

„Lyceum je čtyřleté středoškolské odborně zaměřené studium ukončené maturitní zkouškou. Má vyšší podíl všeobecného vzdělávání a můžeme ho proto připodobnit ke gymnáziu. Ovšem plánujeme také rozšíření kapacity gymnaziálních oborů na libereckém Gymnáziu F. X. Šaldy,“ dodal hejtman Martin Půta. „I přes rozšiřování míst na libereckém gymnáziu je nutné říci, že ne všechny děti mohou gymnázia studovat. I samotní ředitelé škol nám další rozšiřování kapacit nedoporučují, a to s ohledem na jejich zkušeností, kdy žáci z posledních míst výsledkových listin při přijímacím řízení stačí na gymnaziální vzdělávání jen obtížně a často se trápí nároky na ně kladenými.“

Liberecký kraj se věnuje střednímu vzdělávání komplexně. Pokračuje také v projektu Center odborného vzdělávání. Napříč regionem jich vzniklo doposud osm; celkové náklady činily 700 milionů korun. Ve čtvrtek 21. března se otevře další z nich, a to při Střední průmyslové škole technické v Jablonci nad Nisou za 89.420.666,17 korun. „Pracujeme také na dalších projektech. Centrum odborného vzdělávání zdravotnicko-sociální vznikne na střední zdravotnické škole v Turnově, Centrum odborného vzdělávání pro obrábění kovů a vstřikování plastů při Střední škole strojní stavební a dopravní v Liberci a Centrum odborného vzdělávání stavebnictví na Střední škole v Semilech. Náklady se dohromady odhadují na 368 milionů korun,“ uzavřel hejtman Martin Půta.

Veškeré aktuální informace ke školství jsou na krajské webové stránce www.edulk.cz.

V příloze grafy:

1) Struktura podaných přihlášek podle skupin oborů v jednotlivých prioritách

2) Kapacity a počty podaných přihlášek

3) Struktura podaných přihlášek podle skupin oborů v krajích

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login