Projekt náplavky je o krok blíž. Povodí Labe souhlasí s odstraněním opěrné zdi na pravém břehu Nisy

07.04.2021 10:24

Významný posun nastal v přípravě projektu revitalizace dolního centra Liberce v okolí sídla Krajského úřadu Libereckého kraje. Zde by měly postupně vyrůst nový parkovací dům, lávka přes řeku Nisu a náplavka. Chybět nebude ani celková úprava přilehlého parčíku a okolního prostranství.

Jednou z překážek bránících výstavbě náplavky byl až do současné doby fakt, že pobřežní zeď, na jejímž místě mělo schodiště s pozvolným vstupem do řeky vzniknout, bylo ve vlastnictví Povodí Labe.

„Ministerstvo zemědělství odsouhlasilo, že Povodí Labe může vyslovit souhlas s odstraněním pravobřežní opěrné zdi u řeky Nisy, kde má Liberecký kraj v úmyslu vystavět náplavku. Díky tomuto posunu můžeme v brzké době zažádat o vydání územního rozhodnutí a následně i stavebního povolení,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Náklady za odstranění vodního díla bude hradit Liberecký kraj. Cena za tuto část nábřežní zdi činí 351.960 korun.

Rekultivace okolí krajského úřadu je jednou z největších priorit Libereckého kraje. „Stavím ji hned za vybudování Centra urgentní medicíny v krajské nemocnici,“ doplnil Miklík. S důležitostí této akce souhlasí i hejtman Martin Půta. „Můj názor je dlouhodobě neměnný. Kultivace dolního centra města je nutná. V roce 2017 jsme vyhlásili architektonickou soutěž. Uvědomujeme si, že jsme odpovědni za to, jak vypadá okolí krajského úřadu a chceme ho ve spolupráci s městem Liberec vrátit obyvatelům a návštěvníkům Liberce jako odpočinkovou zónu s jedinečným přístupem k řece Nise,“ řekl.

Vybudování parkovacího domu bude představovat první etapu projektu. Lávka, náplavka a kultivace okolí krajského mrakodrapu část druhou. O celkových nákladech a spolufinancování této významné investiční akce se stále jedná.

„Nezbytnou součástí vybudování náplavky je vyřešení parkování. Parkovací dům začneme stavět ještě letos. Pevně věřím, že stavba náplavky začne v roce příštím,“ dodal hejtman Martin Půta.

U výstavby parkovacího domu pro 244 automobilů, která má vyjít na 178 milionů korun včetně DPH, pracuje Liberecký kraj s možností čerpat dotaci v rámci Integrovaného plánu rozvoje města Liberec – Jablonec nad Nisou. „I kdybychom ji nezískali, stavět určitě začneme a budeme hledat jiné možnosti financování,“ prohlásil Zbyněk Miklík.