Detail aktuality
Ralsko může být turisticky vyhledávanou lokalitou
Další důležitý krok směrem k revitalizaci a budoucího využití bývalého vojenského prostoru Ralsko, tak hodnotí včerejší jednání s ministrem obrany Martinem Stropnickým a ministrem životního prostředí Richardem Brabcem hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Společně ještě s náměstkem Josefem Jadrným, radním Vítem Příkaským, starostou Ralska Miroslavem Králíkem a zástupci Vojenských lesů a statků řešili stav území, který před 24 lety opustila sovětská armáda.
Hlavním bodem programu byl výjezd do terénu, tedy do území o rozloze 250 kilometrů čtverečních. Prohlédli si objekty určené k demolici, oboru, rybníky ve Hvězdově, pomník generála Sochora a projeli Náhlovem až k letišti v Hradčanech.
Shodli se, že se oblast může stát velkým turistickým lákadlem. Liberecký kraj se ztotožňuje s myšlenkou, aby zde vznikl geopark. Z hlediska přírodních hodnot je Ralsko velice cenné. Geopark má oživit několik let nedotčenou krajinu a přilákat turisty, například ojedinělou stezkou vedoucí po stopách těžby. „Pokud má být území turistickým cílem, musíme začít s odstraňováním budov po sovětské armádě, které zatím tento vzácný kus přírody a neobydleného území hyzdí. Je třeba vyřešit také dopravní napojení oblasti a jeho prostupnost. Čtyřiadvacet let po odchodu sovětských vojáků je před námi spoustu práce. Mám radost především z toho, že je vůle k dohodě a oba páni ministři přislíbili svoji pomoc,“ uvedl hejtman LK Martin Půta.
Velkým problémem je zákaz průjezdnosti oborou, který přináší dlouhé objížďky. Pomoc přislíbil ministr obrany Martin Stropnický. „Jedná se o jednu z největších obor v České republice, kterou ale vede komunikace spojující dvě obce. Průjezd oborou není nejšťastnější a objížďka lidi omezuje. Jedna z věcí, o kterých jsme hovořili, je kudy vést alternativní cestu a zároveň oboru udržet,“ popsal ministr Stropnický. Jako další krok uvedl možnou směnu rybníků a pozemků s městem Ralsko, aby došlo ke zcelování pozemků.
Hlavní sanační práce v prostoru ministerstvo životního prostředí dokončilo v loňském roce. Podle ministra Richarda Brabce zbývá ještě postsanační monitoring zhruba 3 desítek vrtů, který by měl v obou oblastech Kuřívod a Hradčan trvat zhruba dva roky. „Stále tu ale zůstává mnoho práce, např. vyřešit, co se zhruba dvěma stovkami budov po sovětských vojácích, které jsou většinou v dezolátním stavu. Na to bude potřeba ještě mnoho času a zejména peněz, především ve spolupráci Libereckého kraje, obcí a státu. Na dořešení starých ekologických zátěží pak bude opět možné žádat o dotace z evropských fondů. Např. Operační program Životní prostředí 2014-2020 je jako jeden z mála českých dotačních programů těsně před schválením Evropskou komisí. Už v půli dubna chystáme první předběžné výzvy a ještě letos vypíšeme i výzvy na sanaci ekologických škod v řádu stovek milionů korun,“ prozradil po jednání ministr životního prostředí Richard Brabec, který Ralsko navštívil během půl roku již podruhé.
Včerejší setkání považuje za velice průlomové a důležité také náměstek hejtmana pro životní prostředí Josef Jadrný. Podle něj vzniká dohoda mezi Vojenskými lesy a statky, Libereckým krajem a obcí a je tak prostor pro nové jednání. „Věřím, že se od této dohody odrazíme a Ralsko se začne co nejdříve měnit k lepšímu. Už nyní považuji za obrovský úspěch dokončení sanace ministerstvem životního prostředí. Pokládám za velmi užitečné, že vznikla pracovní skupina složená ze zástupců města Ralsko, sdružení LAG Podralsko a vedoucích příslušných odborů Krajského úřadu Libereckého kraje, která se obnovou území soustavně zabývá a pomáhá při řešení vzniklých problémů,“ doplnil náměstek Josef Jadrný.
Viz také: https://www.youtube.com/watch?v=o6iYiBvL24I&feature=em-upload_owner