Rekonstrukce silnic pokračují. Kraj vybral další firmy a soutěží nové zakázky

08.11.2023 13:38

Přestavba propustku pro pěší pod libereckým nádražím, most ev. č. 289-002 v Semilech, silnice v Kryštofově údolí nebo komunikace v Jablonci nad Jizerou. To je další výčet stavebních akcí, které podpoří ze svého rozpočtu Liberecký kraj. Letos má kraj na rekonstrukce silnic a mostů přes 1,18 miliardy korun.

„Ani blížící se zimní sezona neznamená konec výběrových řízení na rekonstrukce krajských silnic a mostů. Liberecký kraj spravuje 477,8 kilometru silnic II. třídy a 1.583,5 kilometru silnic III. třídy. Je naší povinností pečovat o jejich povrch a provádět pravidelné rekonstrukce a velkoplošné opravy,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

Konkrétní přehled schválených silničních projektů na jednání Rady Libereckého kraje 7. listopadu 2023:

1. Vyhlášení výběrových řízení
  1. Most ev. č. 29058-3 a most ev. č. 29058-1 včetně opravy silnice III/29058 v Jablonci nad Jizerou

Předpokládaná hodnota veřejné zakázky nesmí překročit 90.796.182,45 korun včetně DPH (investice Libereckého kraje). K tomu město Jablonec nad Jizerou vyčlení 8.892.224,78 korun včetně DPH na výstavbu splaškové kanalizace pod oběma mosty.

1. Silnice III/2886 Návarov – Jesenný (úseky 1, 3 a 4)

Předpokládaná hodnota veřejné zakázky nesmí překročit 76.660.583,461 korun včetně DPH.

1. Most ev. č. 2797-4 Čtveřín

Předpokládaná hodnota veřejné zakázky nesmí překročit 66.990.683,25 korun včetně DPH (investice Libereckého kraje). K tomu obec Čtveřín vyčlení 8.388.230,16 korun včetně DPH na výstavbu splaškové kanalizace pod mostem.

1. Silnice II/592 Kryštofovo Údolí, úsek č. 2

Předpokládaná hodnota veřejné zakázky nesmí překročit 11.008.292 korun včetně DPH.

1. Most ev. č. 282-007 Václaví–Lestkov

Předpokládaná hodnota veřejné zakázky nesmí překročit 7.737.371,08 korun včetně DPH.

1. Výběr firem (resp. firmy)
  1. Most ev. č. 289-002 Semily III

vybraná firma: EUROVIA CS, a.s.

částka: 80.392.490,75 korun včetně DPH

„Jsem rád, že se nám nakonec povedlo vysoutěžit firmu. V původním výběrovém řízení všechny nabídky překročily maximální možnou cenu, museli jsme tak soutěž zrušit a vyhlásit ji znovu,“ vysvětlil statutární náměstek Jan Sviták. „Most nyní nesplňuje parametry pro pěší, obtížně se tam například vyhýbají lidé. Projekt tedy přinese kromě vybudování zcela nového mostu také rozšíření chodníků, a to až na čtyři metry. Navíc budou od vozovky oddělené zábradlím.“

Zakázka je rozdělena na dvě části. Investorem demolice a výstavby nového mostu je Liberecký kraj. Semily investují do výstavby chodníků, osvětlení a schodišť tak, aby mohli chodci po mostě přecházet co nejbezpečněji. „Prosím během rekonstrukce o trpělivost. Motoristé budou muset využít objízdné trasy. Přes Jizeru se dostanou po mostu v Jatecké ulici,“ dodal Sviták.

1. Individuální dotace ve výši 6.000.000 korun statutárnímu městu Liberec na přestavbu propustku pro pěší na podchod pod libereckým nádražím

„Obdrželi jsme žádost statutárního města Liberec o finanční podporu při řešení odstranění bariéry železniční trati a silnice I/35, které brání v cestě chodcům a cyklistům při cestách mezi částmi Liberce, a to Horním Růžodolem a Rochlicí. Cílem je zvýšit bezpečnost pěší a cyklistické dopravy a bezbariérovou dostupnost zastávek autobusu městské hromadné dopravy. Kritická situace z hlediska kapacity v tomto místě nastává zejména při akcích konaných v Home Credit aréně, kdy při příchodu a zejména při hromadném odchodu většího počtu návštěvníků kapacita podchodu nestačí,“ vysvětlil statutární náměstek Sviták.

V návrhu rozpočtu na rok 2024 počítá Liberecký kraj na rekonstrukce silnic s částkou 648.398.000 korun a očekává dotaci ve výši 150 milionů ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Z evropských zdrojů využije kraj 262.870.000 korun, a to zejména na rekonstrukce silnic v Benešově u Semil, z Lomnice nad Popelkou do Košťálova, z Roprachtic do Kořenova či ze Sklenařic do Vysokého nad Jizerou.

„V současné době soutěžíme silniční akce za více než miliardu, jelikož se nám daří dosahovat příznivějších cen, než tomu bylo v posledních dvou letech,“ uzavřel hejtman Půta.