Detail aktuality
Rozpočtový výhled kraje na roky 2020–2023 navyšuje finance na dopravní obslužnost, investice a příspěvkové organizace kraje
Krajští radní včera odsouhlasili návrh střednědobého výhledu rozpočtu Libereckého kraje na období let 2020–2023. Ten se stane stěžejním dokumentem pro sestavení krajského rozpočtu na rok 2020. V příštím roce by celkové příjmy a výdaje kraje měly podle návrhu činit bezmála 3,55 miliardy korun, což je o 170 milionů korun více než v loňském roce. Návrh střednědobého výhledu musí ještě schválit krajské zastupitelstvo.
„Již dlouhodobě snižujeme zadluženost kraje a odpovědně hospodaříme. Můžeme tak připravovat zásadní investice či chystat opravy majetku v našem vlastnictví na příští roky, jako jsou zejména opravy škol, ústavů sociální péče, kulturních institucí či regionálních silnic. Připravujeme i stavbu nového pavilonu v Krajské nemocnici Liberec. Střednědobý výhled rozpočtu je základ pro sestavení celého krajského rozpočtu,“ uvedl hejtman Martin Půta.
„Pro příští rok jsme výrazně navýšili finanční prostředky na zajištění a udržení dopravní obslužnosti v našem kraji, a to jak autobusové, tak té drážní, kdy pro rok 2020 činí navýšení o 46,5 milionu korun, na celkových 705 milionů korun. Finanční podpora autobusů a vlaků již tvoří přibližně 20 % z celkových plánovaných výdajů kraje. Přestože se musíme stejně jako ostatní subjekty vypořádat s všeobecným nárůstem cen, energií nebo s požadavky na růst platů, i pro příští období rozhodně nerezignujeme na investice. Naopak, pro rok 2020 je v návrhu připraveno zhruba 735 milionů, které by měly jít na investice a na projekty investičního charakteru, což oproti letošnímu roku představuje zhruba o 55 milionů více,“ uvedla statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.
Návrh počítá například s intenzivním pokračováním obnovy krajských silnic, nákupem dalších sanitek krajskou záchrannou službou, rekonstrukcí objektu pro podnikatelský inkubátor nebo s přípravou terminálu a parkovacího domu u autobusového nádraží Liberec. „V rámci investic nadále počítáme s podporou Krajské nemocnice Liberec na projekt Modernizace KNL nebo s investiční podporou Nemocnice s Poliklinikou v České Lípě,“ vysvětlila náměstkyně Volfová.
Nižší výkonnost ekonomiky pravděpodobně sníží příjmy kraje z daňových výnosů, přesto Liberecký kraj očekává nárůst příjmů i v roce 2020. Oproti letošnímu roku však nárůst bude zhruba poloviční. V roce 2020 kraj počítá také s nárůstem daňových příjmů o 160 milionů korun. Podíl těchto příjmů v rámci střednědobého výhledu a rozpočtu kraje dosahuje téměř 95 % a je pro kraj rozhodujícím zdrojem financování.
Výdaje kraje by dle plánu měly v roce 2020 dosáhnout stejné výše jako příjmy, tzn. 3,55 miliardy korun. Výdajovými prioritami kraje budou stejně jako doposud úhrady smluvních a obdobných závazků, splátky úvěrů, zajištění autobusové a vlakové dopravy v kraji a financování krajských příspěvkových organizací, prostřednictvím kterých Liberecký kraj zajišťuje veřejné služby pro občany.
V roce 2020 by krajské příspěvkové organizace měly od kraje dle návrhu dostat celkem 1,13 miliardy korun, což představuje oproti roku 2019 nárůst o 54 milionů korun. „V návrhu počítáme s až 5% nárůstem tarifních mezd a platů zaměstnanců v jednotlivých organizacích od začátku roku 2020 a stejný nárůst je v návrhu zahrnut na růst cen energií a služeb,“ řekla náměstkyně Volfová.
Návrh zahrnuje také výdaje kraje na spolufinancování evropských projektů. V roce 2020 by měly dosáhnout 304,3 milionu korun. „Zároveň dodržujeme slib při plnění Dotačního fondu Libereckého kraje, ke kterému jsme se zavázali, a to je podporovat jej alespoň částkou 100 milionů korun ročně, když počítáme s objemem 110,2 milionu korun pro rok 2020, přičemž v návrhu je nově navíc i částka 2 miliony určená na podporu retence vody v krajině,“ uzavřela náměstkyně Volfová.