Sedmimilionovou pokutu od antimonopolního úřadu kraj zaplatil. Považuje ji stále za nepřiměřenou a podnikne další kroky

20.01.2021 10:28

Na základě podnětu podaného společností BusLine LK, a.s. zahájil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) řízení a vyměřil v loňském roce Libereckému kraji sedmimilionovou pokutu za porušení podmínek při veřejné soutěži na zajištění dopravní obslužnosti pro českolipskou oblast. V roce 2019 totiž dle rozhodnutí ÚOHS uzavřel s dopravcem ČSAD Česká Lípa smlouvu o veřejných službách v přepravě cestujících přímým zadáním, přestože pro to nebyly podle antimonopolního úřadu splněny zákonné požadavky. Kraj přesto má povinnost dopravní obsluhu v regionu zajistit. Pokutu již sice zaplatil, ale bude se i nadále bránit všemi dostupnými prostředky.

Prostřednictvím advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS s.r.o. jsme již dříve podali žalobu proti rozhodnutí ÚOHS a žádali o odklad platby. Jelikož ale soud do doby splatnosti pokuty nerozhodl, musel ji Liberecký kraj dle zákona v lednu letošního roku zaplatit. Příslušný soud zatím v této věci nenařídil jednání, takže musíme vyčkat. Mimo žalobu příslušnému soudu podal kraj prostřednictvím advokátní kanceláře také rozklad na ÚOHS. Ten však byl zamítnut a ÚOHS potvrdil své původní rozhodnutí. Pokuta je dle našeho názoru velmi nepřiměřená. I nadále se budeme snažit veškerými dostupnými prostředky o to, aby naše požadavky byly vyslyšeny. Nicméně podotýkám, že Liberecký kraj postupoval plně v souladu s rozhodnutími krajského zastupitelstva, a kromě toho jsme ani neměli další možnosti, jak veřejnou dopravu na Českolipsku zajistit, aniž bychom se vystavili tlaku antimonopolního úřadu na uspořádání veřejné soutěže v krátkém časovém termínu, jako tomu bylo například v roce 2018 na Semilsku,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Cílem Libereckého kraje je šetřit finanční prostředky a efektivně je vynakládat. Zajistit dopravní obslužnost na Českolipsku dopravcem ČSAD Česká Lípa bylo pro kraj mnohem výhodnější. „Kraj i přes pokutu od ÚOHS díky tomu uspořil přibližně 14 milionů korun. Vycházíme tak zejména z analýz, které porovnávají současné ceny, s cifrou, kterou bychom prodělali, pokud bychom šli cestou veřejné soutěže,“ dodal statutární náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták.

Ředitel Krajského úřadu Libereckého kraje již vytvořil pracovní skupinu, jejímž cílem je zjistit a posoudit všechny okolnosti zadávání veřejné zakázky na dopravní obslužnost na Českolipsku.

Z výročních zpráv ÚOHS za rok 2018 vyplývá, že za celý rok za veřejné zakázky bylo uloženo v podobných případech v prvním stupni 89 pokut v celkové výši 7.764.500 korun (tj. v průměru necelých 90.000 korun). V roce 2019 byly v souhrnu uložené pokuty částečně vyšší, přesto však celková výše pokut v prvním stupni činila 11.166.000 korun v 91 rozhodovaných případech (tj. v průměru cca 122.000 korun).