Sociálním službám rozdělí kraj 50 milionů korun

17.05.2023 11:40

Padesát milionů korun ze svého rozpočtu uvolní Liberecký kraj na pomoc sociálním službám. Tyto peníze zajistí chod organizací v prvních několika měsících následujícího kalendářního roku do doby, než jim přijde dotace z ministerstva. Žádat o dotace bude možno během srpna.

Peníze obdrží služby s výjimkou příspěvkových organizací, za nimiž nestojí žádný zřizovatel. „Jsem rád, že jsme se postupem času dopracovali k tomuto systému, díky němuž nemusí poskytovatelé služeb být v nejistotě a mít peníze na provoz počátkem roku do té doby, než získají dotaci od státu. To je třeba až v březnu nebo dubnu,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Kraj si je vědom toho, že organizace působící v sociální sféře se potýkají s dlouhodobým podfinancováním. Těchto padesát milionů korun představuje pomocnou ruku, kterou jim kraj podává. Těší mne, že se částka poskytovaná těmto organizacím neustále zvyšuje – od pěti a deseti přes třicet až k padesáti milionům. V dalších letech bychom rádi usilovali o její další navýšení, neboť se zvyšuje i počet poskytovaných služeb,“ doplnil Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

Z padesátimilionového příspěvku bude použito 56 % na služby sociální prevence, 40 % na služby sociální péče a 4 % na služby odborného sociálního poradenství. Současně bude maximálně 25 % z celkového objemu určeného na dotační řízení použito na bonifikační kritérium.

Žádost o finanční podporu z rozpočtu Libereckého kraje je možné podat v termínu od
7.  srpna do 18. srpna tohoto roku. „Žádosti mohou organizace zasílat pouze v elektronické podobě prostřednictvím systému Veřejná finanční podpora. Hodnotit se bude ve dvou fázích – nejdříve se zkontrolují formální náležitostí žádostí a poté bude následovat věcné hodnocení
a bonifikace u vybraných služeb,“
popsal náměstek Tulpa.

Výplaty finanční podpory budou následovat poté, co rozdělení dotací schválí orgány kraje, tedy v lednu příštího roku.