SOŠ Liberec zavádí nový učební obor – dlaždické práce

19.04.2013 15:24

Na pozvání ředitele Střední odborné školy v Liberci Milana Adamce navštívil dnes hejtman LK Martin Půta učebny, jídelnu, internát a tělocvičnu školy v Jablonecké ulici.

Ředitel hejtman informoval o historii i současném stavu školy, o nových oborech i o praktické činnosti žáků a podobně.

Dokážeme přispět do našeho rozpočtu za pronájmy prostor, ubytováním hostů, rautovými akcemi a dalšími službami kolem 8 miliónů korun ročně,“ prozradil ředitel s tím, že veškerý zisk i úspory, například za elektřinu nebo plynu, jsou okamžitě investovány ve prospěch školy a žáků, který je letos 335 v 9 různých učebních oborech.

„Letos přibude další obor – dlaždičské práce, o který je mezi podnikateli velký zájem,“ dodal.

Podle ředitele hodlá škola v budoucnu vytvořit speciální psychologicko – pedagogické centrum pro více či méně vzdělavatelné žáky a žáky s handicapem, včetně založení mateřské a základní školy.

Hejtman na závěr návštěvy ocenil moderní přístup učitelů k výuce a velkou perspektivu školy. Prohlédl si strojírenské dílny, některé speciální učebny a také  zahradnictví, ze kterého si odnesl jako dárek čerstvě utržený citrón.

„Citrus je zcela jistě bez jakýchkoli škodlivých látek, stejně jako jiná zelenina, kterou tu pěstujeme,“ zdůraznil s úsměvem ředitel.

Historie školy

Škola byla založena k 1. 9. 1961 jako Zvláštní učňovská škola v Liberci – Růžodole pro další vzdělávání žáků zvláštních škol jako první zařízení tohoto typu v libereckém regionu. Novodobá historie školy se počíná listopadem 1996, kdy byla uvedena do provozu první část nového areálu učiliště – hlavní budova školy pro teoretickou výuku na adrese Jablonecká ulice 999. Dalším významným datem je 1. 9. 2000, kdy v tomto areálu bylo otevřeno nové školní zahradnictví, tzn. moderní komplex skleníků a učeben a prodejna výpěstků pro veřejnost. Odborné učiliště se v průběhu let profilovalo z původně regionálního školského zařízení na spádovou speciální školu pro zdravotně znevýhodněné žáky i ze vzdálenějších okresů a jiných krajů republiky.  Potřeba moderního internátního ubytování byla naplněna realizací 3. etapy výstavby areálu. 3. září 2001 byl zprovozněn internát, včetně školní jídelny. Stavební ruch v celém prostoru stávajících školních objektů na nové adrese v Jablonecké ulici ani tehdy neustal a v únoru r. 2002 byla dokončena zatím poslední etapa stavby – komplex dílen pro odborný výcvik a tělocvična.

Předpokládaný počet přijímaných uchazečů pro šk. r. 2013/2014

Název oboru vzdělání (dle ŠVP)

Počet přijímaných žáků

Kuchařské práce 6551E01