Spolu s tvůrci otevřel hospic Libereckého kraje i prezident Miloš Zeman

05.01.2016 14:30

Provoz lůžkového hospice Libereckého kraje dnes symbolickým přestřižením pásky zahájil prezident České republiky Miloš Zeman. Prvnímu kamennému zařízení svého druhu v kraji popřál perspektivní budoucnost a poděkoval všem, kteří se na jeho vzniku podíleli. Spolu s prezidentem zahájili novou etapu paliativní péče v regionu také hejtman Libereckého kraje Martin Půta a ředitelka lůžkového hospice Taťána Janoušková.

„O tom, jak je lůžkový hospic potřebný a jaké služby poskytuje, se v poslední době hodně hovoří, ale kde se vzala myšlenka, kdo za ní stojí, kdo toto zařízení pro nevyléčitelně nemocné podporuje, tak o tom se mluví už méně. A právě o lidech, kteří za výstavbou stojí, je dnešní den,“ uvedla v úvodu ředitelka Taťána Janoušková. Na její slova navázal ve své řeči také hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Jsem rád, že jsme v roce 2013 našli odvahu a myšlenku hospice pro Liberecký kraj dotáhli do zdárného konce, a to i přesto, že to někdy bylo dost dramatické. Chci poděkovat paní ředitelce Janouškové a jejímu týmu za to, že Liberecký kraj má spolehlivého a důležitého partnera a poskytovatele hospicové péče. Poděkování si ale rozhodně zaslouží všichni, kteří svým dílem práce přispěli k tomu, že Liberecký kraj má konečně službu, která tu dosud chyběla,“ řekl hejtman.

S poděkováním nešetřil ani prezident republiky Miloš Zeman. „Rád bych poděkoval všem, kteří se zasloužili o vybudování hospice. Ročně u nás umírá sto tisíc lidí, řada z nich v nouzi, v bolestech, utrpení a bohužel i nedůstojně. Nemá je kdo pohladit, utřít pot z čela. Proto jsem vloni 28. října měl tu čest mimo jiné vyznamenat i zakladatelku hospicové péče v České republice Medailí za zásluhy,“ uvedl ve své řeči prezident a dodal: “Dovolte mi, abych vám popřál důstojné umírání, což je přání trochu morbidní, ale pravdivé. Já bych řekl, že smrt je tečka za životem a každý život prochází několika fázemi a tato je poslední. A dělejme všechno proto, aby i tato fáze byla důstojná“.

Celým slavnostním otevřením lůžkového hospice prováděl radní Petr Tulpa, který hosty seznámil s počátkem stavby, projektovým a realizačním týmem. O financování zase hovořil ekonomický náměstek hejtmana a radní Vít Příkaský. Události se zúčastnilo více než sto hostů.

U příležitosti otevření hospice se prezident setkal i s žáky Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, Matějem Kapitánem a Martinem Jašontkem, kteří v rámci soutěže Světlo pro hospic navrhli skleněný objekt s názvem Via Ultimata. Prezidentovi svou práci představili, společně s Ludvíkem Karlem, majitelem Preciosy, která pomůže jejich návrh uvést do reálné podoby. Prezident poté pohovořil také se zaměstnanci Hospicové péče sv. Zdislavy.

Lůžkový hospic Libereckého kraje začal fungovat od 1. ledna 2016 a již 4. ledna přijal první dva klienty, ke kterým v následujících dnech přibydou další. Jeho budování začalo v červenci roku 2014 a celkové náklady na stavbu, dodávku technologií i vnitřního vybavení dosáhly částky necelých 109 milionů korun. Poskytovatelem péče je v novém lůžkovém zařízení Hospicová péče sv. Zdislavy, o.p.s.