Detail aktuality

Štafeta Libereckého kraje poprvé v historii Jizerské padesátky skvěle běžela na lyžích

16.01.2013 18:34

Bedřichov v Jizerských horách – Celých 46 let se čekalo, až do stop Jizerské padesátky na lyžích naskočí reprezentanti Libereckého kraje. Stalo se tak letos, přesně 12. ledna 2013, kdy kvarteto koalice Starostové pro LK a Změna pro LK velkým skokem zasáhlo do dějin tohoto třetího největšího dálkového závodu na lyžích v Evropě, byť jen do závodu 52 firemních štafet.

Jak je nyní zvykem štafetu tvořili dva členové SLK -  náměstek hejtmana Marek Pieter a starosta Kryštofova Údolí Pravoslav Svačinka, za druhou polovinu pevného celku ZpLK na start nastoupili zastupitel LK Jaromír Baxa a náměstkyně hejtmana LK pro sport, kapitánka a trenérka týmu Zuzana Kocumová.

„Měla jsem to těžké, když z původně nominované štafety zůstalo jen torzo. Hejtman Martin Půta se zranil při tréninku. S jeho známým maximalismem se pokoušel skočit salto vzad, ale nedotočil. Zastupitel Jan Korytář obyčejně onemocněl chřipkou,“ posteskla si též zdravotnice družstva.

Premiéra se ale skutečně vydařila. Starosta Svačinka to na prvním úseku pořádně nakopl, využil občerstvovacích stanic a dorazil na první předávku na skvělém 39. místě.

Jaromír Baxa přidal a posunul se o 10. míst vpřed. Na Marku Pietrovi bylo tento skvělý výsledek udržet, což se mu s vypětím sil podařilo, když pořadatelé nečekaně natáhli trať o dva kilometry a našemu závodníkovi to neřekli.

Předávka s finišmankou Zuzanou Kocumovou z 29. místa byla divoká, plná ekvilibristických pohybů a pádů, ale nakonec se podařila. Zuzaně již nezbylo, než dotáhnout štafetu do vítězného konce.

Zvítězili sice skuteční závodníci – tým Enervit (37:41,5min.)a Bedřichovští muži, ale krajská sestava porazila takové týmy jako Královská parta, Seznam. cz, Aquasis 1 a 2, Bobr team, Radiožurnál 1 a jen těsně podlehla například Bedřichovským ženám nebo Severočeským komunálním službám. Ztráta na vítěze činila pouhých 21 minut, čas  58:43:8 min.

„Chtěli jsme dojet o symbolických 23 minut později, jako máme hlasů v zastupitelstvu, ale Zuzana to na posledním úseku nezvládla,“ rýpnul si její stranický kolega Baxa.

Jako by náměstkyně neslyšela.

„Krásný lyžařský víkend je za námi.  Kombinace Jizerské 50 a Světového poháru v běhu na lyžích - sprintech, přilákala do našeho kraje opravdu to nejlepší z celého lyžařského světa, včetně firemních štafet. Na příští rok potrénujeme, dokonce se o nás zajímá Český olympijský výbor, a zabojujeme o zlato,“ hodnotila a prozrazovala finišmanka štafety.

„Škoda jen, že Česká televize přenášela jen hlavní závod na 50 km. Náš závod by si přímý přenos také určitě zasloužil, tolik úsilí nevynaložili ani Auckland, Bauer nebo Řezáč dohromady,“ dodala s tím, že zejména na předávkách spolupráce ještě trochu haprovala, ale za rok už to bude jinak.

Citace z opozičního tisku: Úplný propadák týmu Libereckého kraje na letošní Jizerské padesátce  na lyžích. Teprve 29. místo, třiadvacáté nejhorší ve výsledkové listině, ukazuje, že v týmu je ještě hodně rezerv. LK prohrál i s takovými autsaidry, jako jsou Bedřichovští muži a ženy či KPMG a NORDIC AKADEMY.

Porazili jen slabochy z Radiožurnálu 1. Je na trenérech, aby si do příštího roku rozmysleli, koho do bílých stop postavit, aby reprezentoval Liberecký kraj lépe a radostněji.

„Myslím, že jim start v příštím ročníku J50 neodhlasujeme nebo odejdeme ze sálu,“ nechal se slyšet jeden z opozičních zastupitelů.  Takže skol, zase za rok!

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login