Tiskové prohlášení členů Rady Libereckého kraje k poškození výsadby kaštanů v aleji u Černous na Frýdlantsku

06.08.2018 14:56

Při náhodné kontrole Krajské správy silnic Libereckého kraje (KSS LK) bylo ve čtvrtek 2. srpna u Černous na Frýdlantsku odhaleno poškození 17 kusů stromů 6 let staré výsadby kaštanů. Do nových i starých jírovců aleje byly zašroubovány háky a stromy „posloužily“ jako sloupky. Liberecký kraj tento čin odsuzuje a nehodlá podobné projevy tolerovat.

„Krajská správa silnic Libereckého kraje podala v této záležitosti trestní oznámení, aby se případ co nejdříve vyřešil. Poškození stromů vnímám jako projev vandalismu. V žádném případě nehodláme tolerovat takové jednání,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Poškozené stromy mají naději na záchranu. Pokud by je bylo nutné vyměnit, vyčíslená škoda je cca 130 000 korun s další následnou péčí ve výši 250 000 korun.

„Nemohu uvěřit tomu, že je někdo schopen poškodit mladé stromky proto, aby ušetřil za nákup sloupků, či prostě jen si neváží přírody kolem nás. V každém případě to svědčí o inteligenci toho, kdo to provedl,“ okomentoval Jiří Löffelmann, radní pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.

V současné době byl ze strany KSS LK dán podnět na zpracování posudku k poškození aleje. Tyto informace pak budou předány Policii České republiky.

„Na revitalizaci jírovcové aleje v úseku Černousy–Boleslav byly vyčleněny prostředky z fondů Evropské unie. Pokud se stromy s negativním zásahem nevyrovnají, bude investice ve výši téměř čtvrt milionu znehodnocena,“ vyjádřil se Marek Pieter, náměstek hejtmana pro resort dopravy a investic.

„Revitalizaci aleje jsme provedli s využitím dotace ve výši 240 947 korun z Operačního programu Životní prostředí. Péče o aleje Libereckého kraje je jednou z našich priorit. Zavrženíhodné jednání neznámého vandala práci na revitalizaci stromořadí v úseku Černousy–Boleslav znehodnotilo. Pevně doufám, že se případ vyřeší a viník bude odhalen,“ dodala k situaci Radka Loučková Kotasová, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Doposud vynaložené výdaje Libereckého kraje na revitalizaci alejí v Operačním programu Životní prostředí pro období 2014–2020 činí 737 tisíc korun.

Martin Půta, hejtman Libereckého kraje

Marek Pieter, náměstek hejtmana pro resort dopravy a investic