Detail aktuality

V Doksech v neděli večer začíná mezinárodní setkání mladých skautů

31.07.2014 14:48

Na mezinárodní skautskou akci European Jamboree se sjede přes 700 mladých lidí z Česka, Slovenska, Maďarska, Taiwanu, Ukrajiny, Gruzie, Holandska a dalších zemí. Akce, kterou v letošním roce pořádají čeští skauti s mottem „Prepared for the future“, bude probíhat od 3. srpna do 9. srpna v areálu Poslova mlýna u Doks. Nedělního slavnostního zahájení, které začne ve 20:30 hodin, se zúčastní také hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Central European Jamboree navazuje na dlouholetou tradici středoevropských skautských setkání (tzv. jamboree) pořádaných každé dva roky v jedné ze zemí Visegrádu. V roce 2014 připadá pořadatelství na Českou republiku. Program bude rozdělen do bloků, které představující různé scénáře vývoje budoucnosti. Skauti se zamyslí nad budoucností technologií, demokracie, skautingu nebo nad osobním směřováním.

Kromě anglických přednášek, workshopů a diskuzí s povolanými odborníky je pro účastníky připraven tzv. festival kultur – jedinečná příležitost navštívit stánky jednotlivých zemí a okusit něco z jejich kultury, zvyků, jídelníčku. Na hlavní scéně budou zástupci také prezentovat budoucnost své země. Mimo to poběží paralelní program her, sportů či uměleckých dílen.

„Cílem skautských jamboree je, aby především mladí lidé aktivně diskutovali aktuální globální problémy a společně sdíleli možnosti jejich řešení, poznávali cizí kultury, navazovali přátelství a reprezentovali Českou republiku v dobrém světle,“ vysvětluje Josef Výprachtický, starosta Junáka – svazu skautů a skautek ČR.

Název jamboree vymyslel sir Robert Baden-Powell, zakladatel světového skautského hnutí. Jedná se o složeninu svahilského přátelského pozdravu jambo a slova corroboree, pocházejícího z domorodých australských jazyků, které znamená „slavnostní setkání“. Hlavním smyslem je navazování přátelství a sdílení mezinárodních zkušeností. Zároveň skauti ukazují celému světu to, co už chtěl zakladatel Robert Baden-Powell: přátelství všech lidí bez rozdílu pohlaví, národnosti, jazyka nebo vyznání.

Tradice Středoevropských jamboree začala v roce 1997 v Praze, ale navazuje na tábor slovanských skautů, pořádaný už v roce 1931 také v hlavním městě tehdejšího Československa. Od roku 1997 se Středoevropská jamboree konají obvykle ve dvouletých intervalech. Kromě pořádajících zemí se jich s narůstající měrou účastní i další země. Na maďarské Concordii se v roce 2010 účastnili skautky a skauti z už celkem 17 zemí.

V roce 2015 čeká české skauty výprava do Japonska na celosvětové jamboree, které se, stejně jako olympiáda, koná jednou za čtyři roky.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login