Detail aktuality

Velvyslankyně Norského království se setkala s hejtmanem kraje, společně zahájili konferenci „Tvoříme klima pro budoucnost“

27.01.2016 15:30

Během dvoudenní návštěvy Libereckého kraje se velvyslankyně Norského království v ČR Siri Ellen Sletner setkala s hejtmanem Martinem Půtou. V rámci jednání diskutovali o čerpání dotací pro Liberecký kraj z Norských fondů i o aktuální ekonomické a politické situaci regionu. Norská velvyslankyně v rámci své první návštěvy kraje rovněž navštívila Technickou univerzitu Liberec, Krkonošské muzeum v Jilemnici nebo pivovar Svijany.

„S velvyslankyní Norského království jsme našli jistou podobnost našeho kraje a její země, a to zejména v přímé provázanosti regionů na jedno výrobní odvětví, říká hejtman Půta. Zatímco Norsko je ekonomicky závislé na ropném průmyslu, Liberecký kraj je podle Martina Půty až nezdravě svázán s průmyslem automobilovým. „I proto se snažíme podporovat potenciál těch firem, které vyvíjejí své technologie ve spolupráci s Technickou univerzitou Liberec,“ doplňuje hejtman.

Na setkání hejtmana a velvyslankyně také zazněly zkušenosti obou stran s opakujícími se povodněmi a s postupem při následné obnově poškozené infrastruktury, nebo o čerpání Libereckého kraje z programů Norských fondů. „Její excelence Sletner se na krátké schůzce rovněž pozitivně vyjádřila k projektům, které byly z Norských fondů v našem kraji realizovány. Také zmínila, že letos budou stanoveny nové podmínky pro čerpání financí z Norských fondů na dalších sedm let,“ upřesňuje hejtman Půta.

Po zajímavém setkání hejtman a velvyslankyně společně zahájili konferenci „Tvoříme klima pro budoucnost“, kterou pořádala CI2, o.p.s. v rámci projektu „Zvyšování povědomí o adaptačních opatřeních na změnu klimatu v prostředí českých měst s využitím norských zkušeností“.

Z Norských fondů bylo v letech 2004-2009 financováno celkem šest projektů za téměř 2.800.000 Eur, mezi nimi např. oprava oranžerie na zámku Sychrov, rekonstrukce radnice ve Frýdlantě nebo obnova židovské synagogy v Turnově.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login