Výstavba nové silnice z Liberce do Jablonce začala

03.03.2016 7:49

Dlouho očekávanou výstavbu přeložky silnice I/14 Kunratice – Jablonec nad Nisou ve středu 2. března slavnostně zahájilo Ředitelství silnic a dálnic ČR. Komfortnějšího, rychlejšího a bezpečnějšího dopravní spojení mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou se řidiči dočkají za dva roky. Na symbolický základní kámen poklepal také ministr dopravy Dan Ťok.

Cílem projektu je realizace přeložky silnice I/14 s lepšími směrovými a výškovými parametry ve srovnání se stávajícími komunikacemi.

„Nová komunikace převezme téměř kompletní dnešní dopravu ze silnice III/29024 a převážnou část ze stávající silnice I/14. Tím bude umožněno komfortnější spojení Liberce s Jabloncem a v neposlední řadě i oblasti Krkonoš ze severozápadní části republiky,“ komentoval zahájení stavby generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Výstavbou přeložky silnice I/14, která je dlouhá 2,5 km, dojde ke zvýšení propustnosti silniční sítě v řešeném území, zároveň se zlepší plynulost a bezpečnost silničního provozu. Nová silnice zkrátí průměrnou délku cesty i průměrný jízdní čas, poklesne hluková zátěž obyvatel žijících v okolí stávající silnice a rovněž pro imisní situaci v území je stavba přínosem. Vedení trasy mimo zastavěné části obce rovněž minimalizuje kolize s chodci.

„Příprava stavby začala před dvaceti lety posouzením EIA, v roce 2007 bylo vydáno územní rozhodnutí, v roce 2014 se podařilo schválit investiční záměr, získat stavební povolení a zahájit výběr zhotovitele. Je to významná stavba, která spojí dvě největší města v kraji, těším se na její dokončení,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. I podle krajského radního pro dopravu Vladimíra Mastníka, který se slavnostního zahájení výstavby také zúčastnil, se jedná o historický okamžik.

Stavba za 296,5 mil. Kč (bez DPH) je navržena k zařazení do Operačního programu Doprava 2014 – 2020 a bude spolufinancována z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Zhotovitelem je společnost M-Silnice, a. s.