Výzva hejtmana Libereckého kraje a ředitele Krajské hygienické stanice: Chraňme starší a nemocné a pomáhejme jim

11.10.2020 16:55

„Vážení spoluobčané, milí přátelé, vzhledem k nepříznivému vývoji epidemiologické situace se na Vás všechny obracíme s prosbou a žádostí o pomoc.

V příštích týdnech nás čeká další vlna nákazy koronavirem, dostupná čísla bohužel jasně předpokládají další nárůst osob, které budou pozitivně testovány na COVID 19. Velká část z nich se s nemocí vypořádá bez významnějších komplikací, jen v domácí izolaci, menší část z nemocných bude bohužel muset hledat lékařskou nemoc a někteří z nich budou muset být hospitalizováni v nemocnicích a budou potřebovat intenzivní péči. Situace není a v příštích týdnech ani nebude jednoduchá, tato vlna nemoci je extrémně silná, prochází naprosto masivně celou populací a počet pozitivně otestovaných lidí je jen část z těch, kteří jsou nemocní a potenciálně infekční, a schopnost všechny vytrasovat má své limity.

Kapacita intenzivních i běžných lůžek pro pacienty s COVID 19 v nemocnicích v Libereckém kraji se v posledních týdnech postupně naplňovala, proto jsme minulý týden rozhodli o postupném omezování plánované péče v nemocnicích. Na zítřejším Krizovém štábu Libereckého kraje budeme připravovat opatření, která uvolní další kapacity v nemocnicích tak, abychom byli připraveni na další nárůst hospitalizovaných osob s COVID 19.

Vzhledem k situaci je hlavní prioritou ochrana těch nejzranitelnějších lidí mezi námi všemi – zdravotně limitovaných seniorů, nejenom v domovech důchodců, ale i těch, kteří žijí doma. Musíme se snažit chránit lidi, kteří  jsou postiženi závažnými chronickými onemocněními,  jako je vysoký krevní tlak, diabetes, kardiovaskulární choroby nebo nádory. Vedle centrálně organizovaných vládních opatření máme každý z nás ve svých rukou i jednu z nejúčinnějších zbraní proti epidemii, a to lidskou solidaritu a sounáležitost.

Pro ohrožené skupiny obyvatel je v těchto dnech důležité minimalizovat svoje rizikové kontakty s dalšími lidmi. Obracíme se proto na každého z Vás, kdo má ve svém okolí někoho v ohrožené věkové skupině  nebo někoho se zdravotními problémy, abyste jim poskytli pomoc při zajištění potřeb běžného života, které jsou spojeny s nutností navštívit obchod, lékárnu či úřad tak, aby tento kontakt ohrožených osob byl omezen na minimum.

Obracíme se s prosbou také na obce a města Libereckého kraje, aby znovu spustily systém, který skvěle pomáhal všem potřebným v jarních měsících a ještě posílily fungující sociální služby a svou péči směřovaly k této části populace. Od úterý bude také znovu spuštěn systém pomoci seniorům a dalším potřebným lidem, který Liberecký kraj organizoval v jarních měsících s pomocí neziskového sektoru a dobrovolnických organizací. Bude znovu k dispozici všem, kterým nemůže pomoci jejich rodina nebo okolí.

Rádi bychom vyzvali všechny obyvatele našeho kraje k rozumnému přístupu, odpovědnosti k sobě a ke druhým. Nečekají nás lehké měsíce, zvládnout je budeme muset především sami. Chraňme starší a potřebné lidi a zkusme se vrátit k náladě spolupráce a sounáležitosti z jarních měsíců letošního roku. Liberecký kraj je připraven pomáhat všude tam, kde to bude potřebné a možné, tak aby následky pandemie byly u nás co nejmenší.“

Martin Půta, hejtman Libereckého kraje

Vladimír Valenta, ředitel Krajské hygienické stanice Libereckého kraje