Vznik integrovaného výjezdového centra v Turnově má reálnější obrysy. Kraj podepíše memorandum o spolupráci

10.01.2024 11:19

Integrované výjezdové centrum pro hasiče, dopravní policii i záchrannou službu vyroste v turnovské oblasti Vesecko v sousedství silnice I/10. Krajští radní včera k tomuto projektu odsouhlasili znění memorand – jedno podepíše kraj s Ministerstvem vnitra a druhé s hasiči, policisty, zdravotníky a městem Turnov.

„Projekt se připravuje už šest let. V únoru roku 2017 jsme podepsali smlouvu o spolupráci s krajskými hasiči a zdravotníky, ke které se poté přidalo i krajské policejní ředitelství a město Turnov. O projektu jsme jednali také s generálním ředitelem hasičů Vladimírem Vlčkem a ministrem vnitra Vítem Rakušanem. Ze znění schválených memorand ze včerejšího jednání krajské rady vyplývá, že investujeme 260 milionů korun bez DPH do výstavby objektu. Podmínkou ale je obdržení dotace od Ministerstva vnitra ve výši 110 milionů korun a další kompenzace týkající se majetkových převodů ze státu na kraj,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Kraj zajistí na své náklady stavbu až do fáze vydání pravomocného kolaudačního rozhodnutí a zápisu do katastru nemovitostí. Poté bude jednat s Hasičským záchranným sborem Libereckého kraje za účelem směny vlastnických práv. „Konkrétně se jedná o budovu bývalého Skloexportu v Liberci, současnou stanici turnovských hasičů a bývalou hygienickou stanici v České Lípě. Tyto objekty bychom měli převzít do svého majetku. Nově vzniknuvší integrované výjezdové centrum bude mít ve vlastnictví Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje,“ dodal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Projektová dokumentace k výstavbě IVC Turnov je nyní téměř dokončená a v současné době pokračuje lhůta pro nabytí právní moci na stavební povolení pro příjezdovou komunikaci, která byla pro celý projekt klíčová.

Předpokládaný harmonogram výstavby IVC Turnov:

• Předání projektové dokumentace (01/2024)
  • Kontrola předané projektové dokumentace a příprava na vypsání veřejné zakázky (02/2024)
  • Zahájení veřejné zakázky (03/2024)
  • Ukončení veřejné zakázky (07/2024)
  • Podpisy všech smluv (stavba, koordinátor BOZP a TDS) (08/2024)
  • Předání staveniště a zahájení prací (09/2024)
  • Výstavba celého areálu IVC (18 měsíců) (09/2024 až 03/2026)
  • Odstraňování vad a příprava na kolaudaci (04/2025 až 05/2026)
  • Kolaudace celého areálu IVC (06/2026)
  • Nastěhování interiérového vybavení do všech objektů (05/2026 až 07/2026)
  • Možné zahájení provozu celého areálu IVC (08/2026 až 09/2026)