Detail aktuality

Z České republiky utíkala dvakrát, po Únoru a před 50 lety

20.08.2018 16:01

Oslava úctyhodných 95. narozenin paní Olgy Sykové rozené Krykorkové z Těpeř se konala v sobotu 18. srpna v místní sokolovně. S gratulací přijel hejtman Martin Půta.

V 50. letech utekla jako perzekuovaná přes šumavské lesy do západní Evropy a dále se dostala do Argentiny. Následně v Brazílii poznala svého budoucího muže... shodou okolností Čecha... do České republiky se vrátila tajně na jeden jediný týden v roce 1968. Se čtyřmi dětmi ale z obavy odešla opět za hranice. Od roku 1989 pravidelně navštěvuje rodnou vesnici a přátele. Na svou vlast i přes těžká období nezanevřela. Podle skláře Karla Sobotky, jejího souseda z Těpeř, nám dnes velmi chybí odpouštět ale nezapomínat.  

„Dlouhý a krásný životní příběh jako z románu dokumentující 20. století a paní Olga Syková jej prožila na vlastní kůži. Tahle krásná oslava s těpeřské sokolovně opravdu stála za návštěvu a mou osobní gratulaci,“ poznamenal hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

O paní Olze mluví lidé v superlativech a nejen v okolí. Ve svém úctyhodném věku srší energií a optimismem. Neskolilo ji ani příkoří v padesátých letech, spíše ji zřejmě posílilo. Po Vítězném únoru 1948 trpěla její rodina, přišlo zatýkání ona sama s maminkou skončila ve vězení. Mučili ji elektrickým proudem. Rozhodla se proto s nasazením života z nesvobodné země utéct. 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login