Detail aktuality
Zdraví je to hlavní. Libereckým záchranářům slouží tři nové kodiaqy
Vozidla Škoda Kodiaq používá záchranka od roku 2018 a v současné době jich má ve flotile 16. Ta nejstarší ale obměňuje a posiluje tak i počet záložních vozidel. „Pravidelně podporujeme obnovu vozového parku Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. Výrazně tím zlepšujeme kvalitu zásahů zdravotníků, kteří mohou v moderních sanitách vyjíždět na pomoc za pacienty rychleji a pohotověji. Opět všem zdravotníkům moc děkuji za jejich nasazení a skvělou práci, kterou každodenně odvádějí při záchraně toho nejcennějšího – lidských životů,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Podobně reagoval i radní pro resort zdravotnictví Libereckého kraje Vladimír Richter. „V podpoře obměny vozového parku ZZS LK budeme samozřejmě pokračovat. Zajištění komfortu a bezpečí nejen pro posádky, ale zejména pro pacienty, je pro nás opravdu důležité.“
Prvním vozem záchranné služby byl dle pamětníků standardně vybavený vůz Škoda 1203, který ale bohužel svými jízdními vlastnostmi nebyl do těžkého horského terénu vhodný. V zimě musel být často zatěžován pytli s pískem, aby byl schopen vyjet s posádkou za pacientem do kopců. Výjezd se pak stával poměrně adrenalinovou záležitostí. Vozidlem lékařských posádek byly jako první osobní vozy Škoda Octavia.
Od roku 2018, kdy krajská záchranka do provozu uvedla první Kodiaqy, byla již všechna vozidla rendez-vous sjednocena. „Výrazně nám to zjednodušuje práci, a to nejen ve výjezdu, kdy si nemusíme pokaždé zvykat na jinou zástavbu, ale zjednodušení to samozřejmě znamená i pro naše servisní středisko,“ řekl ředitel záchranky Luděk Kramář. V této souvislosti připomněl, že i většinu ze zdravotnického vybavení pro nové vozy je možné přendat z původních aut. Ta samozřejmě budou na Zdravotnické záchranné služně Libereckého kraje jezdit i nadále jako záložní. „Některá jsou na základnách po kraji, jiná slouží pro přepravu krve a krevních derivátů nebo je používáme pro naše interventy v systému psychosociální péče,“ vysvětlil ředitel.
Malé změny ve vybavení nových vozů nicméně jsou, záchranka jimi vyšla vstříc zejména požadavkům samotných výjezdových posádek. Úpravy zaznamenal například navigační systém nebo kamerový systém snímající prostor před a za vozidlem. Kamery mají větší úhel záběru, vyšší rozlišení a uchovávají větší délku záznamu. Změnilo se také uložení lékařského tabletu v dokovací stanici tak, aby bylo možné využít vyklápěcí klávesnici a v autě je vestavěná kompresorová lednice.
Cena vozidla, včetně zdravotnické vestavby a technologií záchranky činí 2.273 590 korun.
TZ: Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje