Zdravotníci mají deset nových vozů

19.02.2024 12:58

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje stále pokračuje v plynulé obnově svých sanitních vozů tak, aby celá flotila za pacienty vyjížděla v co nejlepší podobě a kvalitě. Nyní záchranáři do terénu posílají dalších deset nových vozů – sedm velkých sanit Mercedes Benz, dva lékařské Kodiaqy a jeden vůz Renault, který má na starosti zásobování základen po celém kraji.

Všechna auta jsou vybavena tak, aby jejich zařízení plně odpovídalo požadavkům pacientů a záchranářů. „Je pro nás samozřejmě důležitý komfort pro pacienta. K tomu, abychom ho zajistili, potřebujeme mít všechno po ruce. Ve chvíli, kdy bojujeme o život člověka před sebou, si nemůžeme dovolit vstát od pacienta a jít něco někam hledat,“ vysvětlil ředitel ZZS LK Luděk Kramář. Dodal, že v tomto bodě je klíčová spolupráce se společností Fosan, která modelové tovární vozy převezme od výrobce a dále je pro potřeby a připomínek záchranářů upravuje. Do pořizovací ceny každého z aut se tak promítne zejména přestavba vozu na sanitu. Znamená to nejen polepy, ale zejména instalaci komunikační techniky a zdravotnického vybavení.

Vozový park obměňuje ZZS LK již několik let pravidelně. „Chceme mít jistotu, že za pacienty jezdíme bezpečně. Ani naše původní sanity však ze silnic nezmizí. Jen se posouvají na místa do zálohy a v případě potřeby po nich kdykoliv můžeme sáhnout – jsou stále provozuschopné, jen už mají najeté svoje kilometry,“ vysvětlil Kramář. „Obnovu vozového parku Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje podporujeme pravidelně. Nové vozy oceňují nejen zdravotníci, ale především pacienti, kterým se první pomoci dostává z rukou záchranářů právě v sanitkách. Opět všem zdravotníkům moc děkuji za jejich nasazení a skvělou práci, kterou každodenně odvádějí při záchraně lidských životů,“ uvedl hejtman Martin Půta. A jeho slova potvrdil i Vladimír Richter, člen Rady Libereckého kraje pro resort zdravotnictví: „Jsem moc rád, že se můžeme spolehnout na včasný a kvalitní zásah našich zdravotníků. Krajskou podporu obnovy vozového parku považuji za samozřejmou povinnost, která zlepšuje zázemí při poskytování první pomoci. Záchrana lidského života je absolutní priorita.“

Každé ze sedmi nových vozidel RZP včetně přístrojového vybavení stálo necelých šest milionů korun. Délka sanity je 6100 mm, výška 2750 mm a nejvyšší možná přípustná hmotnost 4100 kg. A i tentokrát jsou v nových autech novinky i ve vybavení – například umístění dokovací stanice pro zdravotnický tablet v kabině vozidla, čímž se zvyšuje bezpečnost posádky, nebo přídavné nízkofrekvenční reproduktory, které oceníme zejména v hustě zastavěných oblastech nebo v rušných křižovatkách. Tlakové výstražné vlny totiž produkují průraznější výstražné tóny díky fyzikálním vlastnostem nízkých frekvencí, které se snadněji šíří prostorem.

Již standardně jsou vozidla vybavena LED světlomety, které zvyšují bezpečnost posádek i převážených pacientů. Dále jsou sanity vybaveny vzduchem odpruženou zadní nápravou pro komfortnější a stabilnější jízdu, run-on systém umožňuje vytáhnout klíček zapalování, zamknout vozidlo a nechat přitom motor dále běžet, všechna vozidla jsou vybavena skládacím pojízdným křeslem a samozřejmě nosítky s elektro-hydraulickým systémem o nosnosti 320 kg. Samozřejmostí v nových sanitách je i vybavení navigační a komunikační technologií, která byla vyvinuta podle požadavků ZZS LK.

Dva lékařské vozy Škoda Kodiaq, které slouží v systému RV, jsou poslední z celkem sedmi vozů nakupovaných z dotace Ministerstva pro místní rozvoj. Cena jednoho z nich je cca 2,3 milionu korun, 90 procent ceny je hrazeno z dotace. Poslední novinkou flotily vozů ZZS LK je vozidlo Renault Master za necelých 1,6 milionu korun, které bude mít na starosti zásobování všech výjezdových základen.

Nové vozy záchranka pořizuje v poslední době pravidelně každý rok, stále dbá na to, aby její vozový park byl bezpečný a moderní. „Vzhledem k tomu, že kvalitní a bezpečná auta jsou pro naši práci nezbytná, budeme se samozřejmě snažit zabezpečit finanční prostředky na další pravidelnou obnovu vozového parku. A jsme Libereckému kraji vděční, že nás podporuje a vychází nám podle svých možností vstříc,“ doplnil Kramář.

Tisková zpráva ZZS LK