Detail aktuality

Zemřela osobnost sklářství pan Jaroslav Bejvl

29.06.2016 12:36

Nejen sklářský svět zasáhla v úterý 28. června velmi smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel světoznámý výtvarník Jaroslav Bejvl. Za jeho celoživotní přínos v oblasti sklářství a medailérství mu byla v říjnu 2014 udělena Pocta hejtmana Libereckého kraje.

Jaroslav Bejvl se narodil 13. dubna 1941 v Janovicích nad Úhlavou. V letech 1956 – 1960 studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze na Žižkově, pod vedením profesorů Fixla, Markupa a Havlase, obor tvarování uměleckých předmětů.

V roce 1962 se stal návrhářem svítidel dnešní akciové společnosti Preciosa-Lustry v Kamenickém Šenově. Díky svým návrhům měl významný podíl jak na uchování výtvarné kvality, tak na vývoji zcela nových svítidel šitá na míru konkrétním interiérům.

Projekty pana Jaroslava Bejvla historizujících nebo moderních svítidel zaujaly od roku 1969 po současnost desítky náročných klientů z celého světa (opera a hotel v Teheránu, mešita v Mashadu), v letech osmdesátých svítidla pro Královský palác v Saudské Arábii a světelný sloup pro hotel Pyramides v Tunisu. V roce 2000 pak na Bejvla čekal jeden z největších autorských projektů vůbec, svítidla pro všechny společenské prostory hotelu Ritz Carlton ve Filadelfii. Následovaly unikátní projekty pro Asii – světelné objekty do rezidence v Hong Kongu, pekingského China World Hotel a pro hotel Ritz Carlton v Hong Kongu (vše 2003).

Jeho tvorba se objevuje v domě pro návštěvy ruského prezidenta Medvěděva (2010), v privátní královské rezidenci v Rijálu (2011), v Dragon hotelu v Hangzhou (2010), v hotelu Ritz Carlton v Singapuru (2010) a v kasinu v Macau (2011).

S díly Jaroslava Bejvla se můžeme setkat i na území České republiky – soubor svítidel pro zrekonstruované Stavovské divadlo v Praze, světelný objekt pro obřadní síň v Kunčicích pod Ondřejníkem nebo svítidla určená pro hotely v Praze (např. Budha bar hotel). V rodinné tradici pokračuje jeho syn Jaroslav Bejvl ml., který je velmi úspěšným sklářským designérem.

Jako medailér se Jaroslav Bejvl snažil prosadit od konce sedmdesátých let. V roce 1985 získal prestižní zakázku na realizaci stříbrné pamětní mince v hodnotě 500 Kčs k 100. výročí narození Josefa Lady.

Mezi jeho další prestižní pamětní mince patří mince k miléniu břevnovského kláštera (1992), 100. výročí narození Ondřeje Sekory (1999), mince s českými panovníky z rodu Lucemburků. Pominout nelze ani realizovaný návrh na oběžnou 20 haléřovou minci, již Česká národní banka emitovala v roce 1993.

Od roku 1978 se Jaroslav Bejvl věnoval i navrhování medailí a plaket. V devadesátých letech vznikly prestižní návrhy medailí prezidentů Tomáše G. Masaryka a Eduarda Beneše, bronzová replika Zlaté buly českého krále Přemysla Otakara I. a další.

Realizace se dočkaly i tři jím navržené pamětní desky, z nichž si nejvíce cenil té s prvním československým prezidentem Tomášem G. Masarykem, která od roku 2007 zdobí Základní školu v Klatovech.

Poslední rozloučení s panem Jaroslavem Bejvlem se uskuteční v pátek 1. července 2016 od 10:00 hodin ve smuteční síni v České Kamenici.

„V některých chvílích už nejde udělat nic, než člověka doprovodit na dlouhou cestu a rozloučit se s ním. Sklářství a mincovnictví přišlo o výjimečnou činorodou a pilnou osobnost, kterou obdivovali skláři po celém světě. Budu na něj vzpomínat,“ vyjádřil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login