Detail aktuality
Ztracená paměť se žádnému národu nevyplácí, zaznělo u piety k 17. listopadu
Ideály sametové revoluce roku 1989, a současně odkaz nacisty brutálně potlačeného odporu českých studentů v roce 1939, si v neděli 17. listopadu připomněli lidé u Památníku obětem komunismu v Jablonecké ulici v Liberci.
V listopadu 1939 se stala demonstrace českých studentů, ve kterou vyústil pohřeb německými okupanty zastřeleného Jana Opletala, pro nacisty záminkou k rozsáhlému zatýkání, popravám studentských vůdců a k uzavírání českých vysokých škol. Pokojná manifestace studentů v Praze o padesát let později, konaná při příležitosti připomínky událostí roku 1939 - Mezinárodního dne studentstva, roztočila kolo dějin. Brutalita zásahu, kterou se totalitní režim pokusil před 24 lety udržet při moci, naopak socialismu tehdy zlomila vaz.
Proto je státní svátek 17. listopadu, Den boje za svobodu a demokracii, zasvěcen dvěma zlomovým milníkům české a československé historie najednou, vedle Mezinárodního dne studentstva i sametové revoluci z roku 1989.
„Ztracená paměť se žádnému národu nevyplácí. Proto je potřeba si události let 1939 a 1989 neustále připomínat,“ zdůraznil historik Severočeského muzea Jan Mohr ve svém projevu při pietním setkání u Památníku obětem komunismu, které také letos v neděli 17. listopadu připravilo Statutární město Liberec.
Květiny k Památníku obětem komunismu položili kromě primátorky Martiny Rosenbergové také její náměstci Jiří Šolc a Kamil Jan Svoboda. Přišli také někteří zastupitelé liberečtí i z Vratislavic nad Nisou, a rovněž zástupci armády, protifašistických bojovníků, Junáka a řady dalších organizací a svazů. Pietu 17. listopadu zde uctili i zástupci Libereckého kraje, hejtman Martin Půta a jeho náměstek Josef Jadrný. Aktu se zúčastnilo tento rok o poznání více lidí než vloni, odhadem více než dvě stovky.
Českou státní hymnu a několik lidových písniček zazpívaly přítomným děti z Plamínku, přípravného sboru Severáčku. Po skončení vzpomínkového aktu v Jablonecké ulici se většina účastníků společně vydala na Pietní pochod proti zapomínání k radnici na náměstí Dr. Edvarda Beneše. Zapalováním svíček u Památníku obětem okupace 1968 lidé pietní akt uzavřeli.